TRT KURDİ 100 KÜRTÇE KANAL ARASINDA BİRİNCİ SEÇİLDİ!

19 Nisan 2017
Tweetle
Sahi neydi o değil mi!... Bir zamanlar, konuşulmasına, yazılmasına ya da televizyonlarda hayat şansı bulmasına izin verilirse ülkeyi bölecek dil muamelesi yapılırdı bu toprakların eşşiz değerlerinden biri olan güzel Kürtçe'ye. Ahmet Kaya televizyonlarda Kürtçe bir şarkı söylemek istediği için sürülmüştü öz yurdundan. Bunları unutmadık.
Ama sadece bunu değil şunu da unutmadık elbette; Dili bölücülüğün makinisti olarak gören zihniyet AK Parti iktidarıyla birlikte devrildi. O zihniyetin yerini Kürtçeyi Türkiye'nin zenginliği olarak gören yerli- ferasetli bir vizyon aldı.
Türkiye’nin ilk Kürtçe kanalı TRT Kurdi de bu vizyonun ve özgüvenin ilk çocuğu olarak geldi dünyaya. 2009 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yayınına başlayan TRT Kurdi kısa sürede Türkiye’nin kardeş coğrafyasında yükselen yıldızı, kuvvetli bir markası haline geldi.
TRT Kurdi sadece en az Türkiye kadar İran, Irak ve Suriye’deki Kürtler arasında da izlenen bir kanal oldu. Kanalın bu başarısı son olarak Genar tarafından yapılan bir araştırmayla da tescillendi.
Türkiye, Irak ve İran'da yapılan araştırmada, TRT Kurdi'nin, Kürtçe kanallar arasında en çok izlenen televizyon kanalı olduğu belirlendi.
Genar araştırmasında katılımcılara, dünya genelinde Kürtçe yayın yapan 100'ün üzerinde televizyon kanalı soruldu. Araştırmanın sonucuna göre 2009'da "TRT 6" adıyla kurulan TRT Kurdi, bu dilde yayın yapanlar arasında en çok izlenen televizyon kanalı oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 77,2'si kendisini Kürt olarak tanımlarken, yüzde 13'ü Türk, yüzde 5'i Zaza, yüzde 2,1'i de Arap kökenli olduğunu söyledi.
Araştırma sonucunda en çok izlenen televizyon kanalları TRT Kurdi, Rudaw TV, Vin TV ve Newroz TV olarak sıralandı. Kürtçe televizyon izleyicileri arasında TRT Kurdi kanalını izleyenlerin oranı yüzde 82,5 çıktı.
PKK’NIN PABUCUNU DAMA ATTIRDI
Kürtçe kanalları tercih sebebine ilişkin seyircilerin yüzde 16,6'sı "Kendi dilimde olduğu için", yüzde 14,6'sı "Müzik programları için" cevabını verdi.
En çok izlenen programlar sıralamasında "Haber Programları" önde çıktı. Bunları yerli diziler ve yarışma programları takip etti. TRT Kurdi beğeni düzeyinin yüzde 81,6 olarak belirlendiği araştırmadan çıkan bir diğer veri de "TRT Kurdi kurulduğundan bu yana örgüt kanallarını izlemiyoruz" oldu.
Kanalın Kürtçe için faydalı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 72,6 olarak tespit edildi. "TRT Kurdi'yi dil ve üslup bakımından yeterli buluyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 79,9'u "evet" yanıtını verdi.
TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, araştırmayla ilgili değerlendirmesinde, TRT Kurdi'nin başarısının altında profesyonel, Kürtçe yayının önemini bilen bir ekibin TRT'nin imkan ve tecrübesiyle birleşmesi olduğuna dikkati çekti.
Göreve gelir gelmez 2013'ün sonunda TRT Kurdi'deki FETÖ unsurlarını çalışanlar, yapımlar ve yapımcılar açısından temizlediklerini belirten Eren, şunları kaydetti:
"O zaman FETÖ'den en çok tehdit aldığım konulardan biri TRT Kurdi'de yaptığım bu temizlikti. Kanala hem milli hem de konusuna hakim yöneticiler atadık. Şimdi kapanan FETÖ sitelerinde ve televizyonlarında günlerce haberim yapıldı. Ana haber bülteninde isim ve fotoğrafım verilerek, 'İşte kamuda fişleme yapan yönetici' denilerek hedef gösterildim. Hamdolsun FETÖ'nün Türkiye'nin her yerinde etkin olduğu günler geride kaldı. Allah fitneden fesattan ülkemizi korusun. Elini taşın altına koymayan o günlerin ne demek olduğunu bilemez.
Bu değişikliğin ardından Kürtçe kanalımız da TRT'nin diğer kanalları gibi büyük kesimlere ulaştı. TRT Kurdi, haber bültenleriyle ülkemizde, bölgemizde ve dünyanın diğer kesimlerinde yaşananları doğru kaynaktan vatandaşlarımıza ulaştırdı. Tartışma programlarında güncel meselelere ve gelişmelere dair yorumlarla zihin açıcı ve bilgilendirici yayınlar yaptı."
Eren, "Aslında sadece vatandaşlarımız değil, Irak, İran ve Suriye gibi bölge ülkeleri ile Avrupa'da yaşayanlar da doğru bilgiye TRT Kurdi sayesinde ulaştı." değerlendirmesinde bulundu.