TAHİR ELÇİ CİNAYETİ UYDURUK SENARYO KALDIRMIYOR

28 Kasım 2015
Tweetle

Bir polisin ve Tahir Elçi'nin şehit olduğu acı olayın görüntüleri ortada. Muhtemelen izlediniz de... Silahlı iki kişi var. Önce bulundukları taksiyi durduran 2 polisi vuruyorlar.  Vurulan polisleri aştıktan sonra koşmaya başlayan iki saldırgan sonra Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı, polislerin de bulunduğu sokağa giriyorlar. 

Silah sesleri ve muhtemelen polis telsizinden gelen haberle alarma geçen polisler kendilerine doğru koşan iki teröriste ateş açmaya başlıyor. Silah seslerini duyan basın açıklamasına katılan vatandaşlar ve basın mensupları yaklaşık 8-10 metre genişliğindeki sokakta sığınacak yer arıyor. Kimi duvar dibine, kimi de polis gibi oradaki bir aracın arkasına sığınıyor. Polis bu arada kendisine doğru koşanlara yaklaşık 20 saniye boyunca ateş açıyor.

Kaçanlara arkadan ateş açıldığı anlarda, yani kemaranın hala kayıtta olduğu son saniyelerde yaklaşık 20 saniye önce minare ayağının dibinde ayakta olan Elçi'nin yüz üstü düşmüş olduğu fark ediliyor.

Bu durumda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun vurguladığı gibi geriye iki ihtimal kalıyor. Ya militanlar polise doğru koşarken ateş açıp ölümüne sebep oldular ya da polis kaçanlara ateş açarken Elçi'yi kazayla vuruyor. Yaklaşık 20 saniyelik arada yaşanan hadisenin aydınlanması için otopsi raporu bekleniyor. 

Olay bu şekilde gerçekleşiyor. Ve böyle yaşandığı iki kamera kaydından net olarak anlaşılıyor. Hal böyleyken, kimsenin kafasından senaryo uydurmaması gerekiyor.