SUUDİ ARABİSTAN’IN KAŞIKÇI TUZAĞI WASHINGTON’DA BAŞLADI

09 Ekim 2018
Tweetle

İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortalıktan kaybolan Suudi Arabistanlı muhalif gazeteciye yönelik tuzak için ilk olarak Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nde düğmeye basıldığı iddia edildi

 

Suudi Arabistanlı Gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Eylül’de İstanbul’da ülkesinin başkonsolosluğuna girmesinin ardından bir daha kendisinden haber alınamazken olaya ilişkin ortaya çıkan yeni bilgiler kaçırılma ve suikast iddialarını güçlendiriyor.  

 

Gazeteci Galip Dalay’ın bir Channel 4 Televiyon kanalına yaptığı açıklamaya göre Kaşıkçı, evlenmek için istediği belgeyi almak amacıyla Türkiye’deki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda gitmeden önce Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’ne gitti. Ancak ABD’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nde çalışan yetkililer bu belgeyi Kaşıkçı’ya vermediler. İddiaya göre ABD’deki Suudi yetkililer Kaşıkçı’ya ‘Bu belgeyi buradan almanız kolay değil. Ancak Türkiye’deki konsoloslukta bu belgeyi çok daha kolay alabilirsiniz’ dediler.

 

ABD’de yaşayan Kaşıkçı Washington’daki Suud yetkililerin kendisini yönlendirmesi nedeniyle aynı belgeyi ülkesinin İstanbul’daki konsolosluğundan almak için Türkiye’ye gelme kararı aldı. 

 

Başka bir iddiaya göre Kaşıkçı, yakın çevresine bir süre önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın kendisine danışmanlık teklifinde bulunduğunu da söylemiş. Ancak Kaşıkçı bu teklifi reddetti. 

 

Bu arada Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nun kapısından girerken gösteren güvenlik kamerası kayıtları da ilk kez yayınladı. Kaşıkçı’nın içeri giriş zamanı 2 Eylül saat 13.14 olarak görülüyor.