Şişli Levent'ten posta kutumuza bir çığlık düştü

31 Aralık 2014
Tweetle

Şişli'deki Çağdaş Levent Derneği'nden bir çığlık yükseldi. O çığlık bana da bir e-postayla ulaştı. Levent CHP'den rahatsız "CHP'nin AK Parti'den ne farkı var" diye soracak kadar rahatsız. e-postadaki konunun özeti bu. Devamı ise açıklamanın satır aralarında.

Elçiye zeval olmaz, aynen yayınlıyoruz: 

50’li yıllarda kurulan ve 70’li yıllardan beri Geleceğe İntikal Ettirilecek Prestij Mahallesi ve doğal SİT statüsünde olduğu halde, rant peşinde koşanlara çanak tutan ve yasal engellere rağmen Beşiktaş Belediyesi’nin göz yumması sonucu yıllardır artan bir hızla işyerine dönüşüm neticesinde konutlar artık azınlığa düşmüş durumda.

Ağaç çeşitliliğiyle övünen mahallede yeşil gitgide azalıyor. İşyerleri ağaçları kesip bahçeleri otopark alanına çeviriyor.

Son dönemde göreve gelen, Mustafa Sarıgül’ün avukatı Murat Hazinedar artık bir binada birkaç işyerinin faaliyete geçmesine göz yumuyor. Engelleme bir yana, Belediye işyerlerine yol gösteriyor ve ara sokaklarda dahi işyerleri arttıkça artıyor. İki katla sınırlandırılmış olmasına rağmen artık üçüncü katlara izin veriliyor.

Konuta müsait Levent sokaklarında park etmek adeta imkansız hale gelmiş. İşyerlerinden dolayı geceleri ıssızlaşan sokaklarda hırsızlar cirit atıyor.

Derneğin girişimleri sonucu Kentsel Sit statüsü kazanmış olan mahalleye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan Koruma Planı için Beşiktaş Belediyesinin bunu fırsat bilerek işyerlerinin taleplerini dikkate alan nitelikte bir plan değişikliği önerisi götürdüğü de alınan son bilgiler arasında.

1996 yılından beri mahalleli Çağdaş Levent Derneği çatısı altında mücadele veriyor ama halkın partisi olarak kendini lanse eden CHP’li belediyeler halka sırtını çevirmiş durumda. Hazinedar, işbaşına geldiği günden beri Levent’lilerin görüşme isteklerine dahi yanıt vermedi.

Mahalle sakinleri, oy verdiği CHP tarafından sırtından hançerlendiğini hissediyor ve isyan ediyor.  Sesini duyurmak için Kılıçdaroğlu’na derdini anlatmaya çalıştıysa da duyarsızlık devam ediyor. Gezi Parkına yapılan çevre ve yeşil karşıtı imar düzenlemelerine karşı çıkan, Ankara’daki Saraçoğlu Mahallesi için mangalda kül bırakmayan  CHP, koskoca Levent Mahallesine karşı yapılan saldırıya karşı Üç Maymunları oynuyor adeta.