SANALDAKİ ZORBALIKLARIN ÖLÜME SÜRÜKLEDİĞİ HAYATLAR

05 Mart 2017
Tweetle

Sanal zorbalık, kişilerin internette gerçekleştirdiği özel paylaşımların izinleri dışında yayılarak kişiyi zor durumda bırakması bakımından insanlar üzerinde büyük bir tehdit oluşturuyor. Bugüne kadar pekçok gencin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan sanal zorbalık vakaları bir türlü engellenemiyor.

ONUR INSTAGRAMDA RESMİNİ GÖRÜNCE 14'ÜNCÜ KATTAN ATLADI:
Son olarak önceki gün Hollanda'nın Enschede kentinde bir Türk genci, 15 yaşındaki Onur Hakan Cücü kız arkadaşına gönderdiği ayna önünde çekilmiş çıplak fotoğrafının Instagram'da görünce çılgına döndü ve kendini bir apartmanın 14'üncü katından atarak intihar etti. Kendi fotoğrafını görür görmez kız arkadaşına "Seni sevmiştim. Bana eyvallah, gidiyorum. İnterneti kapatıyorum, istediğini gönder, bir faydası olmayacak" mesajını gönderen Adanalı genç, annesinin "Oğlum sofra hazır, nereye gidiyorsun? Yemek ye de git" sözlerine "Hemen geliyorum" yanıtını verip evden fırladı. Gencin evinin yakınındaki apartmanın 14'üncü katına çıkarak oradan kendini boşluğa bıraktığı öğrenildi.

KANADALI AMANDA YILLARCA KAÇTI KURTULUMADI:
Kanada'da 15 yaşındaki Amanda Todd isimli genç kızın 2012 yılında intihar etmesi üzerine dünya çapında sarsıntı yaratan siber zorbalık tehdidi, benzer intihar olaylarını da arkasından getirdi. İnternet üzerinden yarı çıplak fotoğraflarına gizlice ulaşan bir kullanıcının bu görüntüleri internet üzerinden paylaşması üzerine çevresi tarafından dışlanan Todd, aylar süren psikolojik buhrana dayanamayıp canına kıymıştı. Todd'un intiharının gerekçelerini anlattığı video ise büyük etki yaratmıştı.

SİTEDEKİ YORUMLAR ERİN'İ BİTİRDİ: Erin Gallagher isimli 13 yaşındaki İrlandalı bir başka genç kız da 2012 yılında kişisel bir soru-cevap blogu formundaki Ask.fm üzerinden kilosu ve görünüşüyle ilgili aldığı kötü yorumlar üzerine ağır bir depresyona girmiş, intihar etmeden 24 saat önce "Sizin yüzünüzden boynuma bir ip geçirmem muhtemelen komik geliyordur" notunu yazmıştı.

TYLER'IN ADINA VAKIF AÇILDI: ABD'de yaşayan Tyler Clementi isimli 18 yaşındaki genç ise, 2010 yılında yurttaki oda arkadaşının gizlice açık bıraktığı bir webcam'in kurbanı olmuştu. Eşcinsel olduğunu çevresinden saklayan Clementi, odasında birlikte olduğu erkekle özel anlarına dair görüntülerin internette yayıldığını öğrenince kendisini yurttan aşağı atarak intihar etmişti. Bunun üzerine Clementi'nin oda arkadaşları Dharun Ravi ve Molly Wei, başta intiharda payı oldukları suçlamasıyla karşılaşsalar da yalnızca özel hayata müdahale suçundan cezalandırılmışlardı. ABD'de 2015 yılında sanal zorbalıkla mücadele için Tyler Clementi Institute for Internet Safety (Tyler Clementi İnternet Güvenliği Vakfı) açıldı.

TÜRKİYE'DE MAĞDURİYET ORANI YÜZDE 71
ABD'li teknoloji devi Microsoft'un, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 14 ülkede yaptırdığı Dijital Nezaket Endeksi'ne göre Türk internet kullanıcılarının yüzde 71'i çevrimiçi tehditlere maruz kalıyor. Kullanıcıların yüzde 46'sı siber zorbalığı ve sanal tacizi tehdit olarak görüyor. Endekste, davranışsal risk en yaygın kategori olarak öne çıkarken, Türkiye, uluslararası ortalamadan 16 puan daha yüksek çıktı (yüzde 54'e karşın yüzde 38).