RUSYA KÜRT KARTINA SARILDI: PYD CENEVRE'YE DAVET EDİLSİN

27 Şubat 2017
Tweetle

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Suriye'de barış için Suriye devleti ve muhalifler temsilcilerinin katıldığı Cenevre görüşmelerine Kürtlerin de katılması gerektiğini söyledi. Bogdanov, RIA Novosti haber ajansında yer alan açıklamalarına göre Suriye muhalefetinin birleşmiş bir heyet oluşturacağını umduğunu söyledi.Cenevre barış görüşmelerinin son turu geçen hafta Perşembe günü başladı.
Toplantı öncesinde de PYD ile ilgili gerilim yaşanımıştı. Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 20'sini kontrol ettiklerini ve kendileri olmadan gerçekleşecek Cenevre toplantısının geçersiz olacağını iddia eden PYD, Rusya ve BM nezdinde toplantıya katılmak için yoğun girişimlerde bulunmuştu.
TÜRKİYE DİRENİYOR
Türkiye ve muhalifler ise PYD'nin bu girişimine karşı yoğun bir diplomasi yürüttü. Türkiye, bir terör örgütü olan PYD'nin Cenevre masasında yeri olmadığını, bunun asla kabul edilemeyeceğini vurguladı. Daha önceki Cenevre görüşmelerine PYD temsilcilerinin katılacağı yönündeki haberler kriz yaratmış, Türkiye, PYD'nin katılması halinde görüşmelerden çekileceğini ve toplantıyı boykot edeceğini özel kanallardan BM'ye iletmişti.