Riskli alan deyip imzayı basma, tanı!

31 Aralık 2014
Tweetle

 

Bir imza, Avcılar'da olduğu gibi yüzler hatta binlerce insanı kışın ortasında bile evsiz bırakabiliyor...

Bakanlar Kurulu'nun kararnameyle bir bölgeyi Afet Risk Alanı ilan etmesi gayet sıradan bir durum olmaya başladı. Oysa bu kararların tamamen keyfi, daha doğrusu bölgedeki bazı arsa simsarlarını memnun etmek üzere alındığına dair gayet ciddi emareler var.

İstanbul'da Afet Bölgesi ilan edilen birçok bölgede bu durum kesinleşmiş durumda. Riskli denilen bölgelerin yıkılmaya yüz tutmuş evlerin bulunduğu bölgeler olduğu sanılır. Oysa durum pek öyle göründüğü gibi de değildir.

Riskli bölge ilan edilen birçok bölgede çok sayıda yeni yapılmış bina var. Bu binalar yanlarında birkaç metruk ev olması bahanesiyle riskli ilan ediliyor. Riskli bölgede olduğu ilan edilen evin sahibi büyük bir hak kaybına uğruyor. Evini satması engelleniyor. Belediyenin ne şekilde bulduğu belli olmayan firmasının vicdanına teslim edilen ev sahibinin tüm hakları reddediliyor.

Ev sahibi mütteahidin  kendisine verdiğini kabul etmezse bir sabah evnideki suyun, elektriğin, gazın kesilmesiyle şoke oluyor. Üstelik bu haksızlık Bakanlar Kurulu'nun altında imzası bulunan kararnameyle yapılıyor. 

Mülkün temelinde olması gereken adalet bu uygulamayla yerin dibine sokuluyor. Tapusu elinde olan insanlar kış ortasında bile evi yıkılarak sokağa terk ediliyor. 

Toplumsal bir patlamaya yol açması muhtemel olan bu uygulamalar günden güne artıyor. Gücünü bakanlar kurulundan alan bir yolsuzluğa yasal zemin hazırlanıyor.

İstanbul'un Avcılar ilçesi de benzeri bir haksız uygulamanın vurduğu yerlerden. Fakat burada belediye diğer ilçelerin aksine zulme uğrayan halkın yanında duruyor.

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli Avcılar Ambarlı’da Bakanlar Kurulu kararı ile Afet Risk Alanı ilan edilmesi nedeniyle evleri yıkım kararı alınan mağdurların dertlerini paylaşmak için bölgeye gitti.

Benli burada yaptığı açıklamada

“Bu kış şartlarında hiç kimsenin mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Avcılar Belediyesi’nin dışında gelişen kararlar nedeniyle mağdur olan ailelerin yanında olacağız. Onların dertlerini konuyla ilgili bütün sorumluları ilettik, iletmeye devam edeceğiz. Kimsenin mağdur olmaması için gerekli girişimleri yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Avcılar Ambarlı toplam 179 aileyi kapsayan ve çoğunluğu bu bölgede doğup büyüyen insanlardan oluşan sakinlere dönük yıkım kararı çok sayıda hemşerimizin mağduriyetine neden olduğunu belirten Başkan Handan Toprak Benli, “Başta Avcılar Kaymakamlığı olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sorunu ilettik. Bugünde acil olarak durumu tekrar kendilerine bildirdik. Hak kaybına uğrayanlar süreyi geçirmiş olsalar da hak sahipliklerinin tekrar tanınmasını istiyoruz. Ayrıca sosyal statü kaybının telafisini talep ediyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Bu mağduriyetin önlenmesi için yıkım kararı alınan aileler ek süre talebinde bulunmaktadır… Bu taleplerinin dikkate alınmasını ve bu zor kış şartlarında hemşerilerimizin mağduriyetinin önlenmesini talep etmekteyiz…”

2015'in, Benli gibi 'kanuni görünen adaletsizlikler' karşısında vatandaşın yanında tavır alan siyasetçilerin her kesimde arttığı, bakanlar kurulunun da altına imza attığı her kararın anlamını iyice idrak edebildiği bir yıl olmasını diliyorum. Bir imza, Avcılar'da olduğu gibi yüzler hatta binlerce insanı kışın ortasında bile evsiz bırakabiliyor sonuçta...