PUTİN'E NİYET SİSİ'YE KIMSET: ARAP ORDUSUNA MİSTRAL DOPİNGİ

10 Ağustos 2015
Tweetle

Fransa'nın Rusya için yaptığı ancak Batı'nın son yaptırım kararları nedeniyle teslim etmekten vazgeçtiği 1000 asker kapasiteli iki büyük savaş gemisini Mısır almak istiyor. Fransa, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin gemileri Arap Ordusu için istediğini, Suudi Arabistan'ın da bu girişime destek verdiğini doğruladı

MISIR ve Suudi Arabistan, Fransa'nın Rusya için yaptığı iki dev savaş gemisini satın almak için harekete geçtiler. Fransa, Batı'nın Ukrayna'daki yaptırımlar nedeniyle Rusya'ya yaklaşık 1 milyar Euro tazminat ödemeyi de göze alarak teslimattan vazgeçince gemilerin başka bir ülkeye satılabileceği açıklanmıştı. Paris yönetimi Fransız Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada bu gemilerin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi tarafından talep edildiğini doğruladı. Ayrıca Mısır'daki Sisi'nin en büyük mali destekçisi Suudi Arabistan'ın da satın alma girişimine destek verdiği açıklandı. Suudi Arabistan'ın Yemen operasyonu sırasında kurulmasına onay verilen Birleşik Arap Ordusu'na Kızıldeniz'de ve Akdeniz'de büyük güç katacağı düşüncesinde olduğu söyleniyor. 
'HIZLI İLERLİYOR'
Helkopter ve tank taşıma kapasitesine sahip, yaklaşık 1000 asker kapasiteli Mistral gemilerinin Yemen'deki operasyonların yanı sıra İran karşısında da Arap orduları için güven önemli bir güvenlik unsuru olacağı tahmin ediliyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Sisi'nin yaptıkları görüşmelerde de konunun ele alındığı ancak henüz son kararın verilmediği söyleniyor. Hollande daha önce yaptığı açıklamada gemileri satın alacak ülke bulunması konusunda herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını doğrulamış ancak devlet ismi vermekten kaçınmıştı.
Bir Fransız diplomat 'Bu konudaki tartışmalar hızlı ve gizli şekilde ilerliyor' dedi.

DARBE SONRASI İLİŞKİ HIZLANDI
Fransa Mısır'da 2013'te Sisi tarafından yapılan darbeye rağmen kınayan bir açıklamada bulunmamıştı. Sisi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişki hızlanmıştı. Sisi geçtiğimiz yıl Kasım ayında Fransa'yı ziyaret etmişti.

24 RAFALE SATMIŞTI
Fransa geçtiğimiz yıl Mısır'a 24 adet Rafale savaş uçağı da satmıştı. 5.2 milyar dolarlık paket anlaşma, Mısır ordusuna bir adet de çok amaçlı FREMM fırkateyni ve MBDA füzelerinin teslim edilmesini de kapsıyordu. Uçakların bir bölümüyle, fırkateynin teslimi kısa süre önce gerçekleşmişti. 

BAŞKA ÜLKELER DE İSTEDİ
Mısır ve Suudi Arabistan'ın dışında da savaş gemileri için teklif veren ülkelerin olduğu söyleniyor. İddiaya göre Kanada ve Singapur da gemileri satın almak için görüşmeler yapıyor. 

1.2 MİLYAR EURO
Rusya tarafından sipariş edilen iki savaş gemisinin inşası 1.2 milyar Euro'ya mal olmuştu.