PUTİN HİÇ BU KADAR SERT KONUŞMAMIŞTI

25 Kasım 2015
Tweetle

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus savaş uçağı Su-24'ün Türkiye tarafından düşürülmesine sert tepki gösterdi. Putin 'Bugünkü kayıp teröristlerin destekçileri tarafından arkadan bıçaklanmadır. Bugün olanı başka bir şekilde niteleyemem' dedi.

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus SU-24 savaş uçağının düşürülmesiyle başlayan Türkiye-Rusya gerilimini Soçi'de değerlendirdi. Ürdün Kralı Abdullah Abdullah ile görüşmesinden hemen önce yaptığı açıklamada 'Bugünkü kayıp teröristlerin destekçileri tarafından arkadan bıçaklanmadır' dedi. Olayı başka türlü nitelendiremeyeceğini vurgulayan Rus Lider "Uçağımız Suriye sınırlarının içerisinde bir F-16'dan atılan havadan havaya füzeyle vuruldu. Uçak saldırıya uğradığı sırada Türkiye sınırından 1 km uzaklıkta, 6000 metre yükseklikteyd, Suriye sınırından 4 km içeri düştü' iddiasında bulundu.

Rus pilotların ve uçaklarının hiçbir şekilde Türkiye'yi tehdit etmediğini öne süren Putin, jetlerin DAEŞ'e yönelik rutin görevini yapmakta olduğunu öne sürdü. Putin 'Uzun zaman önce DAİŞ tarafından ele geçirilen büyük miktarda petrol ve petrol ürünlerinin Türkiye sınırlarına ulaştığını belirledik. DAEŞ terör finansmanı bu yolla sağlıyor' sözleriyle Ankara'nın terör örgütüne destek verdiği imasında bulunmaktan da geri durmadı.

'CİDDİ SONUÇLARI OLACAK'

Rus Lider konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Şimdi sırtımızdan bıçaklandık ve terörle savaşan uçaklarımız vuruldu. Bu Amerika ile birbirimizi havadan havaya füzeler konusunda uyarma üzerine imzaladığımız anlaşmaya rağmen yaşandı. Türkiye de ABD öncülüğündeki koalisyonun bir parçası olarak DAEŞ ile savaştığını iddia etti. DAEŞ petrol satarak yüz milyonlarca dolar kazanıyorsa tüm hükümerlerin silahlı güçleri tarafından korunuyor. Tabii ki bugün olan her şeyi analiz edeceğiz ve bugünkü trajik olayın Rus-Türk ilişkilerine de ciddi sonuçları olacak. Rusya Türkiye'ye sadece komşusu gibi değil dost bir ülke gibi davranıyordu. Bugün yapılan şeye kimin ihtiyacı olduğunu bilmiyorum ama, bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yoktu.

'SANKİ BİZ TÜRK UÇAĞINI VURDUK'

Bizimle acil bir şekilde gerekli teması kurmak yerine, bildiğimiz üzere Türkiye NATO'daki partnerlerine bu konuyu görüşmek için başvurmuş. Sanki onlar bizim değil biz onların uçağını vurmuşuz gibi. Ne istiyorlar? NATO'yu DAEŞ'in emri altına mı alacaklar? Bugünkü gibi suçlara hiçbir zaman hoşgörüyle yaklaşmayacağız'

 

NATO'DA ACİL TÜRKİYE TOPLANTISI

TÜRKİYE, bir savaş uçağının ilk kez NATO üyesi bir devlet tarafından düşürülmesinin ardından 27 devletin müttefik olduğu uluslararası savunma örgütünü acil toplantıya çağırdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla harekete geçen Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı çağrının ardından NATO'nun aynı gün saat 18.00'da Brüksel'deki karargahında toplanmasına karar verildi. NATO, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin ardından durumu yakından takip ettiklerini bildirerek, Türk yetkililerle iletişim halinde olduklarını bildirdi. Açıklamada, durumun yakından takip edildiği ifade edilerek, Türk yetkililerle iletişim halinde olunduğu kaydedildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ekim ayında bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlali ile ilgili olarak, "NATO, Müttefik ülkeleri herhangi bir tehdide karşı savunmaya hazır. Türkiye de bu ülkelerden biridir" demişti.

AB: GERİLİM TIRMANDIRILMASIN

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Rus uçağının düşürülmesinin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bu sabah görüştüğünü duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Mogherini, Türkiye ve Rusya'nın gerginliği tırmandırmaması gerektiğini belirtti.

 

LONDRA: CİDDİ BİR OLAY

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Rus savaş uçağının düşürülmesini 'potansiyeli bakımından ciddi bir hadise' sözleriyle tanımladı. Hammond, Türkiye'nin hem Avrupa Birliği hem de İngiltere için önemli bir müttefik olduğunu vurguladı.

 

ESAD REJİMİ: YENİ BİR SUÇ

Suriye'deki Esad rejimin Enformasyon Bakanı Umran el-Zoubi, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın yeni bir suçu olarak niteledi.