PENTAGON'UN RAKKA TERCİHİ SDG

05 Mart 2017
Tweetle

ABD Başkanı Donald Trump'a sunulan Rakka'nın DEAŞ'tan alınmasına yönelik planda Amerikan ordusunun askeri ve özel kuvvetler olarak karadaki varlığının büyük ölçüde artırılmasının yanı sıra Suriye'deki Kürtler ve Araplara yönelik de daha fazla silah tedariğinin yapılmasının önerildiği belirtildi.

Washington Post gazetesinin Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberde Pentagon'un bu planı diğer pekçok seçenek arasında daha fazla desteklediği kaydedildi. Planı hazırlayan yetkililerin, ABD'nin halihazırda 500 olan Suriye'deki asker sayısının üzerindeki kısıtlamanın, doğrudan çatışmada yer almamakla birlikte cepheyle koordinasyonlarını güçlendirecek, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin içinde bulunduğu SDG'ye de daha fazla teknik destek verecek şekilde kaldırılmasını önerdikleri belirtiliyor.

Haberde ABD askerlerinin Münbiç'te SDG'nin davetiyle ilçeye gelen Rusya ve Esad rejimiyle de bir anda kendilerini "etkin bir şekilde aynı amaçla aynı cephede bulduğu" belirtilerek bölgede planların çok çabuk değişebildiğine işaret edildi. Planın kabul edilmesi halinde bunun Türkiye'nin terörist olarak gördüğü YPG'ye Rakka operasyonu için silah verilmemesi yönündeki taleplerine ters düşeceği vurgulandı.

İsminin gizli tutulması şartıyla gazeteye konuşan Amerikalı yetkililerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rakka'ya yönelik söylemlerinin yaklaşan referandumla ilgili olduklarına inandıkları öne sürüldü. Haberde şu ifadelere yer verildi: "Pentagon Rusya'yla Suriye'de işbirliğine karşı çıksa da Amerikalı yetkililer Münbiç'te Rusların Esad rejimiyle birlikte Türkiye ve SDG arasında bir tampon bölge kurmuş olması nedeniyle mutsuz değiller. Yetkililer bunun Türkiye ve desteklediği cihatçı olarak görülen ÖSO güçlerinin Münbiç'e girmesini engellemekle birlikte ilçede kalan YPG'ye bağlı güçlerin Fırat'ın doğusuna geçmesi için de potansiyel bir baskı unsuru olacağını söylediler. Türkiye'yle iyi ilişkilere sahip olan Rusya Türkiye'yi bölgede geri adım atmaya ikna edebilir. Türkiye desteklediği güçleri güneye, Rakka'ya yönlendirse bile engbeli coğrafi şartların bu birliklerin oraya ulaşmasını engellemesi umuluyor " denildi.

 

 

ÖNERİDE NELER VAR

* Suriye'ye daha fazla asker ve silah gönderilmesi

* Musul'daki gibi savaş uçakları ve taarruz helikopterleri karadaki güçlere destek verecek.

* Hedefleri uzaktan imha kabiliyeti yüksek silahlar konuşlandırılaracak.

* Özel kuvvetler DEAŞ'la savaşanlara cepheye daha fazla yaklaşarak koruma desteği verecek.

* SDG'deki Kürt ve Araplara silah ve zırhlı araç desteği verilecek