ONDAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMADI: DÜNYAYI DEĞİŞTİREN SAVAŞ 25 YAŞINDA

04 Ağustos 2015
Tweetle

IRAK'ın eski Saddam Hüseyin rejimine bağlı ordu 1990 yılının 2 Ağustos'unda Kuveyt'e girdi. Savaş Irak ordusunun 25 yıl önce bugün 4 Ağustos'ta Kuveyt'i işgaliyle sonuçlandı. ABD ve müttefikleri yedi ay içerisinde Birinci Körfez Savaşı'yla Kuveyt'i Saddam'ın işgalden kurtardı. Ancak devamında yaşananlar, sadece bölgenin değil dünyanın da kaderini değiştirdi. Uzmanların Kuveyt işgalinin tetiklediğine işaret ettiği gelişmeler bugün şu şekilde sıralanıyor. 
ABD KALBİNDEN VURULDU: Kuveyt'i işgal eden Amerikan askerlerinin bölgeye konuşlanmasının ardından El Kaide terör örgütü savaşı ABD topraklarına taşıma tehdidinde bulundu. El Kaide, 11 Eylül 2001'de ABD 19 hava korsanının kaçırdığı dört uçakla ABD'de İkiz Kuleler ve Pentagon gibi stratejik hedeflere kamikaze saldırılar düzenledi. Saldırılarda 2996 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların Ortadoğu'ya faturası da oldukça ağır oldu.

 
İLK KURBAN AFGANİSTAN: Doğrudan 11 Eylül saldırıları nedeniyle 7 Ekim 2001'de başladı. El Kaide'nin Afganistan'da yuvalandığını belirten ABD ve İngiltere orduları buradaki Taliban yönetimine savaş açtı. Taliban rejimi yıkılırken on binlerce sivil ve asker yaşamını yitirdi. 

SADDAM'IN SONU: Saddam rejimini 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren El Kaide'ye destek vermek ve kitle imha silahları geliştirmekle suçlayan dönemin ABD Başkanı George W. Bush Irak'ı işgal kararı aldı. Irak'ı 24 yıl yöneten Saddam rejimi yıkıldı. Saddam 2006'da asıldı. Savaşla başlayan direnişin ardından yaşanan çatışmalarda çoğu sivil 1 milyonun üzerinde insan yaşamını yitirdi. Bush'un halefi Obama 2011'de resmen savaşın son erdiğini açıkladı.

IŞİD'İN DOĞUŞU: ABD ve Irak'taki Şii yanlısı hükümetle savaş halinde olan eski Saddam rejiminden subay ve yöneticilerinden destek verdiği gruplar El Kaide'nin Irak'taki kolu Irak İslam Devleti'ni kurdular. Örgüt 2013 Suriye savaşıyla birlikte bu ülkeye de yayılarak cihatçı ağının önemli bölümünü bünyesine aldığı El Kaide'den ayrıldı. 2014'te Irak-Şam İslam Devleti adını alan örgüt Irak'ta Musul ve Suriye'de Rakka kentlerini alarak yaklaşık 100 yıllık Sykes-Picot sınırını yıktı. Kuveyt işgalinin ürünü olan IŞİD tam 24 yıl sonra Irak ve Suriye'de sözde hilafet ilan ederken bölgedeki pekçok dengeyi de alt üst etti. 

İRAN'IN YÜKSELİŞİ: Kuveyt işgalinin dolaylı sonuçları olan Afganistan ve Irak'ın işgali devrilen rejimlerle sorunlu olan İran'ın önünü açtı. İran bölge genelinde özellikle de Irak'ta yeni kurulan Şii ağırlıklı rejim üzerindeki etkinliğini artırdı. Bazı uzmanlarına göre oluşan yeni denge İran'ın Batı'yla nükleer konusunda kısa süre önce yaptığı Viyana Anlaşması'nı da kaçınılmaz kıldı.