O ÜLKEDEN PEŞMERGE'YE BÜYÜK SİLAH YARDIMI GELİYOR

20 Kasım 2015
Tweetle

HOLLANDA, DAEŞ’e karşı savaşan Irak’taki peşmergelere silah ve mühimmat yardımı yapmayı planlıyor. Dışişleri Bakanı Bert Koenders, peşmergelere yardım konusunun ciddi bir şekilde incelendiğini söyledi. Bakan Koenders, Temsilciler Meclisi’ndeki oturumda bu yardımın riskleri de olabileceğine işaret ederek, daha önce peşmergelere ağır silah yardımı yapmış olan Almanya ile ortak çalışmaya gidilmesinin düşünüldüğünü bildirdi.

Koenders, Sincar’ı ele geçirmeyi başaran peşmergelerin silah ve mühimmata ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı bu yardımlara ayrılacak bütçe konusunda bilgi vermedi.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk, peşmergelere yardım yapılmasından yana tavır aldı. Hollanda hükümeti daha önce peşmergelere silah yardımı yapmaya yanaşmamıştı. Hollanda Irak’ın kuzeyindeki peşmergelere mayın tarama robotları, çelik yelekler ve miğferler göndermiş ve onların temel eğitimine katkı sağlamıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanı, Suriye’deki ılımlı muhaliflere yapılan gıda, sağlık, giyecek ve iletişim araçları yardımlarının da sürdürüleceğini bildirdi. Daha önce bu yardımlara 3 milyon euroluk bir bütçe ayrılırken, Hollanda ılımlı muhaliflere şimdi 10 milyon euroluk yardım yapmayı planlıyor. Hollanda’nın hangi gruplara yardım yapacağının açıklanmayacağı belirtildi.