Nasıl bir yeni yıl isterseniz?

01 Ocak 2015
Tweetle

 

Takvim yepyeni bir yıla işaret ediyor. Yeni yılımız, güzel umutlarla güzelleşsin.

Kişisel dileklerimiz bir yana da 2015 en genel anlamıyla nasıl bir yıl olsun istersiniz? Bu sütun bugünlük bir istek defteri olsun. Ben kendi dileklerimi yazayım, eksik kalmış dediklerinizi de isterseniz siz tamamlayın. 

SANATÇI LİNCİ BİTSİN: Evet bir kere bu sene hiçbir sanatçımız, söylediği, söylemediği, yaptığı veya yapmadığı bir şey nedeniyle siyasetçiler veya hayatı fazla siyasileşmişlerin hışmına uğramasın. Hiçbir sanatçı Mehmet Ali Alabora gördüğü tepkiden bıkıp başka bir ülkede yaşama kararı almasın. Aynı şekilde hiçbir sanatçımız da Yavuz Bingöl gibi "Yahu öyle demek istemedim" demesine rağmen peşinen mahkum edilip toplumsal bir lince tabi tutulmasın. 

SİLAHLAR SUSSUN: Mümkünse, PKK 21 Mart 2015'ten de önce Türkiye'deki silahlı eylemlerine tamamıyla son verdiğini açıklasın, silahlı güçlerini sınır dışına çeksin. Dağlara bahar gelsin, çocuk yaştaki militanlar analarının yanlarına dönsün. Kürt meselesi Türkiye'nin birliğini daha da pekiştirecek bir formülle çözülsün. HDPTürkiyelileşsin, Haziran'daki seçimde de yüzde 10 barajını aşacak bir sonuçla seçmen tarafından mükafatlandırılsın. 

ÇÖZÜM SÜRECİ GENİŞLESİN: Kürt sorunu çözülse de Çözüm Süreci bitmesin!.. Çözüm Süreci toplumun dışlandığını hisseden her kesiminin taleplerini kapsayacak şekilde genişletilsin. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni yıl mesajında vurguladığı "milli demokrasi" hayata geçirilsin. Maksimum uzlaşıyla onayladığımız, evrensel düzeyde özgürlükçü bir anayasamız olsun. 

O KADIN EVİNE DÖNSÜN: Hatay'daki bir kampı gezerken, kucağında çocuğuyla bir anne görmüştüm. Elinde bir anahtar vardı. Bir eliyle anahtarını gösterirken artık evine dönmek istediğini anlatmaya çalışıyordu. 2015 ellerinde anahtarlarıyla savaşın biteceği günü bekleyen tüm anaların çocuklarıyla birlikte evlerine dönmeye başladıkları yıl olsun. 

KÖYLÜ BİLO OSCAR'I ALSIN: Belki biraz fazla uçtum ama en azından tümüyle gerçekten kopmuş da değilim. İlyas Salman'ın boşrolünü üstlendiği "Mısır Adası" filmi bu yılki OscarÖdülleri'nde, "En İyi Yabancı Film" dalında yarışacak. Oynadığı film ödül alırsa Salman da sahneye çıkacak.

Peki o sahnede ne söyleyecek biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını 2014'te verdi. Salman "Yalnızca Türkiye'ye değil, dünyaya seslenirim" dedi ve ekledi: "Yoksul ülkelerde savaşlar yapılıyor. Birileri büyük paralar kazanıyor bu bölünmeden. Beyaz beyaz saraylardan da izliyorlar. ‘Bu pis çıkarlarınızı bize yutturmayın' demek istiyorum dünyaya. Bütün silahları yerin altına gömsünler artık..." 

Dilerim sırf bu sözleri söylemek için de olsa İlyas Salman Oscar törenlerinde o sahneye çıkar. O sahne çıkıp bu saf gerçekleri dünyanın yüzüne haykırır. Köylü Bilo'nun samimi sözleri kan tüccarlarını rahatsız etse de dünyanın vicdanına iyi gelecektir.