Merkel ırkçı Almanları görmeye başladı

31 Aralık 2014
Tweetle

İyi haber. Almanya ırkçılığın yükselişini nihayet ciddiye almaya başladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Dresden kentinde başlayan yabancı düşmanı ve İslam karşıtı Pegida (Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) hareketine sert çıktı.

Konuşmasında pazartesi günleri toplanan Pegida hareketine geniş yer veren Merkel, "Onlar şunu söylüyorlarlar. Halk biziz ve göçmenler ten renginiz ya da dininiz nedeniyle buraya ait değilsiniz. Bu tür gösterilere katılan herkese şu söylüyorum: Size bu çağrıyı yapanların peşinden gitmeyin! Çoğu zaman kalplerinde ön yargılar, soğukluk ve hatta nefret var! Nüfusu yaşlanan ve dijital devrime ayak uydurması gereken Almanya'nın göçmenlere ihtiyacı var ve onlar hepimiz için bir kazançtır."

Dresden kentinde geçen hafta 17 bin 500 kişi toplanarak İslam karşıtı pankartlar taşımıştı. Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da "Pegida hareketi için tüm Müslümanlar söz konusu ve bu da ırkçılıktan başka bir şey değildir" diye konuştu.