MENBİC'DE TAM BİR BAYRAK SAVAŞI YAŞANIYOR

05 Mart 2017
Tweetle

Türkiye’nin El Bab’ın ardından Münbiç’i yeni hedef olarak açıklamasının ardından ilçede adeta bir bayraklar savaşı yaşanıyor. YPG’lilerin bölgedeki bazı direklere dün Rusya bayrakları asarken, Münbiç çevresinde de ABD zırhlıları Amerikan bayrağıyla turluyor.

 

TSK’nın desteklediği ÖSO birliklerinin El Bab’ı DEAŞ’tan kurtardıktan sonra YPG kontrolündeki Münbiç’e yönelmesi Suriye’deki uluslararası güçler arasında da adeta bir bayrak yarışına yol açtı. Münbiç’teki bayrak telaşını gösteren fotoğraflar dün sosyal medyaya yansıdı. PKK’nın Suriye kolu YPG’ye bağlı olduğu tahmin edilen pekçok hesaptan paylaşılan fotoğraflarda Münbiç’in bazı bölgelerinde artık Rusya bayraklarının direklere asıldığı görülüyor.

YPG ASIYOR

Bir Rusya bayrağı da bizzat SDG’ye bağlı YPG’lilerin de içinde olduğu Münbiç Askeri Meclisi’nin militanları tarafından direğe asılıyor. 

Öte yandan ilçeye insani yardım amacıyla gönderilen askeri kamyonlara Rusya ve Suriye rejiminin bayraklarının asılması da ilçenin uluslararası bir güç savaşının sahnesi olmaya başladığının işareti olarak yorumlanıyor.

İlçeden geçilen bazı fotoğraflardaya Amerikan zırhlı birlikleri görülüyor. Özel Kuvvetleri’ne bağlı askerler üzerine Amerikan bayrağı çekilmiş ağır silahlarla donatılmış zırhlı araçlarla ilçe sınırına kurulduğu anlaşılan bir kontrol noktasından geçiyor.

Münbiç’in etrafındaki bazı köylere de Suriye’deki Beşar Esad rejimini temsil eden bayrakların asıldığı biliniyor.  Rusya Genelkurmay Başkanlığı önceki gün Münbiç’in Esad rejimine devredileceğini açıklamıştı.

MÜNBİÇ ASKERİ MECLİSİ NEDİR?

Rus bayrağıyla yan yana bayrağı bulunan "Münbiç Askeri Meclisi" 21 Nisan 2016'da kurulmuştu. Münbic, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) desteğiyle Münbic Askeri Meclisi'nin yaklaşık 70 gün süren çatışmalardan sonra DEAŞ'tan alınmıştı. Münbiç Askeri Meclisi, Şems el Şems-Fırat Tugayları ittifakı-Fırat Şehitleri Taburları birliği ve Münbiç Türkmenleri Taburu'ndan oluşuyor. Meclis'in ana hedefinin köyleri DEAŞ'tan korumak olduğu belirtiliyor.

 

►AMERİKALI KOMUTAN’DAN TUHAF UYARI

DEAŞ’a karşı yürütülen 'Doğal Kararlılık Operasyonu' Birleşik-Ortak Görev Gücü Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'deki faaliyetleri ve Rakka operasyonu hakkında konuştu. Townsend, "TSK, koalisyonun Rakka için çalışmalarını engellememeye dikkat etmeli" dedi.