KRİTİK ZİYARETTE ABD'DEN TÜRKİYE'YE 'FARKLI DÜŞÜNÜYORUZ AMA' MESAJI

21 Ekim 2016
Tweetle

FIRAT Kalkanı ve Musul savaşının gündemde olduğu bir günde Ankara kritik bir yetkiliyi ağırladı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bölgedeki gelişmeleri görüşmek için Türkiye’yi ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ABD ziyaretinin hemen ardından yapılan bu ziyaret büyük önem taşıyordu. 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulan FETÖ Lideri’nin ABD’de olması ve Pentagon’un Suriye’de YPG’ye silah vermeye devam etmesinin yanı sıra Ankara, Musul operasyonundan sonar masa dışına itilmiş olmasını da ABD’ye bağlıyordu.

Carter, ikili ilişkilerdeki gerilimin arttığı bir ortamda geldiği Ankara’da once Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la görüştü.

Görüşmede, Bakan Işık Carter'a, DEAŞ tehdidinden en fazla etkilenen ve dolayısıyla aslında en büyük mücadeleyi verenin Türkiye olduğunu belirterek, "Bu anlayışla, Suriye'den kaynaklanan ciddi tehditleri bertaraf etmek üzere son dönemde çok önemli adımlar atıyoruz. Bu adımlardan birisini teşkil eden Fırat Kalkanı Harekâtı son derece etkili oldu. Böylece, desteklendiği takdirde ÖSO'nun Suriye'de DEAŞ'a karşı etkili olabileceği görülmüş oldu" dedi.

ABD'nin bu harekâtın sağladığı olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istediğini anladığını söyleyen Işık, Münbiç'te kalan PKK/PYD/YPG unsurlarının söz verildiği gibi Fırat'ın doğusuna çekilmesini beklediklerini kaydetti. Bakan Işık'ın "Terör örgütlerinin sözlerine güvenilmez, PKK/PYD/YPG'nin yarın ne yapacağı kestirilemez" dediği öğrenildi.

Carter ise Bakan Işık'la görüşmesinde, Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan kaynaklanan milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaparak büyük yük taşıdığını gördüklerini ifade etti. Carter'ın "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'nin DEAŞ'a karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz" dediği öğrenildi. Carter’a atfedilen bu sözler Türkiye basınında ABD’nin hem Suriye’de hem de Musul’da aktif rol üstlenmesine sıcak baktığı şeklinde yorumlandı.

Ancak Carter’a atfedilen açıklamanın içindeki bir detay, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların yine de devam ettiğini gösterdi. Carter, "Terörizmin her türlüsüne karşı çıkmak ortak prensipler arasındadır’ derken ‘Aynı amaçlara nasıl ulaşılabileceği hususunda izlenecek yöntemlerde farklılıklarımız olabiliyor, ama iki yakın müttefik olarak her konunun üzerinde çalışarak bunları aşabiliriz" şeklindeki sözleriyle sorunların henüz aşılmadığının da işaretini verdi aslında.