KIBRISLI LİDER TÜRK KESİMİNE KAPIYI KAPATTI

17 Şubat 2017
Tweetle

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis'in dünkü görüşme esnasında sinirlenerek kapıyı çarpıp gittiğini açıkladı. Anastasiadis ile yaptığı kritik toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Akıncı "Tüm müzakere sürecine kapıları kapatmak istemem ama bir çözüm tek taraflı gelmez, buna tüm tarafların hazır olması gerekir ve önceliklerini belirlemesi gerekir" dedi.
Görüşmeye, ENOSİS Plebisiti ile ilgili Rum Meclis kararının çıkardığı sıkıntıyı konuşmak için gidildiğini anımsatan Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin konuyu toparlayıp, Türk tarafının hassasiyeti karşısında Rum tarafının bir şeyler yapması gerektiğini söylerken, Rum Lider'in sinirlenerek "Söyleyecek bir şeyim yok" diyerek kapıyı sert bir şekilde kapatıp toplantıyı terk ettiğini söyledi.
"TAVRINA DİKKAT ETSİN"
Anastasiadis'in tavırlarına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Akıncı, "Kendi eliyle oluşturduğu bu durumu düzelttiğinde çekip gittiği kapıyı açmak yine kendi elindedir" dedi. Akıncı, önümüzdeki günlerde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuyu değerlendireceklerini söyledi.