Kentsel Dönüşüm fırsatçılarına tokat gibi karar

16 Ocak 2015
Tweetle

 

Evi Kentsel Dönüşüm Bölgesi'nde olanlar bu haberi okumadan hiçbir belgeye imza atmayın.

Habertürk muhabiri Ünsal Ereke'nin haberine göre mahkeme kamulaştırma bedeli konusunda hem belediyeleri hem de belediyelerin anlaştıkları inşaat şirketlerini şoke etti. 5 milyon metrekare büyüklüğü ve şehir merkezindeki alanıyla Türkiye’nin en popüler kentsel dönüşüm bölgelerinin başında gelen İstanbul Fikirtepe’nin ilk acele kamulaştırma bedeli belli oldu.

Buna göre Mahkeme, Fikirtepe’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3’te 2’si anlaşma imzaladığı halde dönüşüme ‘evet’ demeyen 3’te 1’lik dilim için başlayan acele kamulaştırma işlemleri için metrekaresine 6 bin lira fiyat biçti. Bakanlık ise bu rakamı 5 bin liraya çekmeye çalışıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilk acele kamulaştırma olarak haziran ayında Vartaş şirketinin 30 dönüm arsasında 257 metrekare arsaya sahip vatandaşa ‘şirketle anlaşın’ yazısı yollayarak 15 gün süre tanımış ve anlaşmalarını istemişti. Aradan geçen sürede taraflar anlaşma sağlayamayınca ekimde kamulaştırma süreci başladı.

 Mahkeme tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti, bölgeyi inceleyerek kamulaştırma bedelini metrekaresi 6 bin lira olarak belirledi. Alınan bilgilere göre bakanlık, bütün Fikirtepe’deki dönüşüm sürecini etkilediği ve diğer tıkanan arazilerde de emsal oluşturacağı için bunu 5 bin lira seviyesine çekmeye çalışıyor.

Projede m2 fiyatı 7.300 lira Fikirtepe’de şu anda geliştirilen konut projelerinin ortalama metrekaresi 7 bin 300 lira civarında seyrediyor. Fikirtepe’deki ilk kamulaştırma uygulamasında mahkeme müteahhitle anlaşmayanlar için piyasa fiyatına yakın metrekareye 6 bin lira fiyat biçti. Bakanlık emsal oluşturacağı için fiyat indirimi bekliyor.

Ortaya çıkan durumu doğrulayan Vartaş yetkilileri, “Biz burada konut projesi hayata geçireceğiz. Ancak proje için 2 yıldır hazır durumda bekliyoruz. 34 aydan bu yana ev sahiplerinin kiralarını veriyoruz. Maliyetlerimiz oldukça kabardı” diye konuştular.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, acele kamulaştırma kararı alındığı andan itibaren sulh hukuk mahkemesi bilirkişisi ile tespit yaptırıldığını belirterek “Şimdi bakanlık tarafından kişinin adına hesap açılacak ve banka hesabına para yatırılacak. Tapuya işlendiği andan itibaren para blokajı kalkacak ve kamulaştırma gerçekleşecek” dedi. Kiraz, öte yandan daha önce müteahhite proje geliştirmek için kat karşılığı anlaşanların ise sözleşmeye imza attıkları için geri dönüş yapamayacaklarına da dikkat çekti.