KATAR KRİZİNDE HEDEF TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

24 Haziran 2017
Tweetle

Dört Arap ülkesi, uyguladıkları ablukaya son vermeleri için daha önce ABD yönetimi tarafından da talep edilen listeyi sundular. Listede Katar’daki Türk üssü için “Derhal kapatılmalı” ifadesi ikinci sırada yer aldı. Savunma Bakanı talebin Türkiye’nin gündeminde olmadığını açıkladı

 SUUDİ Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın Katar’a yönelik abluka kararıyla başlayan kriz talepler listesiyle yükseldi. Birkaç gün önce Amerikan yönetimi yaptırımları eleştirip Katar’a uygulanan ablukanın son bulması için yapılması beklenenleri sıralayan talepleri görmek istediklerini duyurmuştu. Katar da sorunun çözümü için talepler listesini beklediğini açıklamıştı. Bu çağrıların ardından beklenen 13 maddelik talepler listesi önceki gün Katar yönetimine sunuldu. 

Listenin ilk sırasında Katar’dan İran’la diplomatik ilişkilerini kesip ekonomik yaptırımlar konusunda da ABD’nin kriterlerine uyması talep edildi. Ancak listenin ikinci sırası esas şaşırtıcı husus oldu. İkinci maddede “Türkiye’nin  inşaatı devam eden askeri üssünü derhal kapat ve Türkiye ile Katar içinde askeri işbirliği yapmayı durdur” ifadesi kullanıldı.

Listedeki bu madde katıldığı bir televizyon programında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a soruldu. Işık bunun üzerine "Böyle bir talep varsa, ikili ilişkilere müdahale anlamı taşıyabilir. Katar'daki Türk üssü, hem Katar askerinin eğitimi hem Katar ve bölgenin güvenliği amacıyla yapılan bir faaliyettir. Bundan hiçbir ülkenin rahatsız olmaması lazım. Aksine Türk üssünün orada güçlenmesi, Körfez bölgesinin güvenliği açısından son derece önemli bir adım olur" diye konuştu.

Işık, "Şu anda bu askeri anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi ihtimali var mı?" sorusuna da "Böyle bir ihtimal bizim açımızdan şu anda yok" yanıtı verdi.

 

9 ÜLKELİ İTTİFAK

Arap ülkelerinin terörü finanse ettiği iddiasını reddeden Katar, bölgede istikrarı desteklediğini savunuyor. Başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 9 ülke Katar'la ilişkileri kesmiş, kara, deniz ve hava bağlantılarını da durdurmuştu.

10 GÜN SÜRE VERDİLER

Arap ülkelerinin talepleri arasında yayın kurumu Al Jazeera

TV'nin kapatılması, Müslüman Kardeşler, DEAŞ, el Kaide, Hizbullah ve el Kaide'nin eski Suriye uzantısı Şam Fetih Cephesi ile ilişkilerini kesmesi ve sınırları  içinde "terörist" olarak belirlenen kişileri teslim etmesi yer alıyor.

 Katarlı yetkililer Kuveyt'in ilettiği belirtilen bu talepler

hakkındaki sorulara cevap vermedi.

 Dört Arap ülkesi taleplerini karşılaması için Katar'a 10 gün

süre verdi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre teklif bu süre

sonunda "geçersiz" olacak. Listede taleplerin yerine getirilmemesi durumunda ne yapılacağı konusunda bir ifadeye verilmedi.

 

 

KATAR: TÜRKİYE TANSİYONU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTI

Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman bin Muhammed Al Sani, ülkesinin "haksız bir kuşatmaya maruz kaldığını" belirterek, "Türkiye başından beri krizdeki aktörlerle iletişime geçerek kuşatmanın sonlandırılması, tansiyonun düşürülmesi ve diyalog çağrısı yaptı." dedi.

Katar'a karşı atılan ortak adımların bilgisayar korsanlarının, resmi haber ajanslarında yayınladığı "üretilmiş" açıklamalar üzerine gerçekleştiğine değinen Al Sani, "Katar'a giden tek karayolu kapatıldı, hava sahası üç yönden kapatıldı. Tek açık kalan yön Katar'ın söz konusu ülkeler tarafından gizli ilişkilere sahip olmakla suçlandığı İran. Katar'a uygulanan tam bir kuşatmadır. Uluslararası hava sahası kapanıyorsa, Katar gemileri uluslararası sularda taciz ediliyorsa bu kuşatmadır ancak Katar ve halkı en iyi koşullara, tüm kaynaklara ve imkanlara sahiptir. Günlük gıda ürünlerinin sağlanması yönünde her şey normal. Haksız bir kuşatmaya maruz kalıyoruz ancak bununla mücadele edebiliriz."

İŞKENCEYLE İFADE ALDILAR

 Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasında yaşanan diplomatik kriz devam ederken bazı uydu kanalları, Katarlı bir istihbarat subayına ait, "Doha'nın, BAE'de huzursuzluk olduğu yönünde yanlı söylentiler yaymak amacıyla elektronik bir ordu kurduğu" yönündeki iddiaları yayınladı. Katar yönetimi, BAE uydu kanallarında Katarlı bir istihbarat subayına ait olduğu iddia edilen itirafların işkence ve zorlama altında alındığını duyurdu.