KARKAMIŞ HALKI IŞİD'E MÜDAHALE İSTİYOR

20 Kasım 2015
Tweetle

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Suriye'de IŞİD'in elinde olan 95 km'lik sınırın Türkiye ile birlikte temizleneceğini açıklamasının ardından gözler sınırın sıfır noktasındaki Gaziantep'in Karkamış ilçesine çevrildi. IŞİD'in Karkamış'ın karşısındaki Cerablus'ta yeraltı şehri kurduğu söyleniyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye sınırındaki 98 kilometrelik kısmın IŞİD'den temizlenmesi için Türkiye ile ortak operasyon yapılacağına ilişkin sözleri, gözleri IŞİD kontrolündeki Cerablus'a çevirirken sınırın sıfır noktasındaki Gaziantep'in Karkamış ilçesini de umutlandırdı. Karakamışlılar IŞİD'den bir an önce kurtulmak istediklerini, büyük bir korku yaşadıklarını anlatıyor. 
IŞİD YER ALTI ŞEHRİ KURDU
Gaziantep Karkamış ilçesi karşısında bulunan Cerablus, 2 yıldan bu yana IŞİD denetimi altında bulunuyor. Kentte şeriat kanunlarını uygulayan IŞİD, Haziran ayından bu yana savaşa hazırlanıyor. Gazete Habertürk'ün haberine göre Terör örgütü olası operasyonlara karşı Suriye-Türkiye sınır hattı çevresinde yüzlerce mayın tuzakladı. Yine Cerablus'un çevresine 5 metre derinlikte hendek kazdı. IŞİD'in yerel halkı da canlı kalkan olarak kullanmayı planladığı öğrenildi. Cerablus'un altında da yer altı şehri kuran IŞİD'in hava operasyonlarına karşı yerin metrelerce dibinde onlarca sığınak yaptığı bildiriliyor.

Türk sınır birlikleri ise Cerablus'ta 2 bin dolayında silahlı militanı bulunan IŞİD tehdidine karşı teyakkuzda. Fırtına füzelerin namluları 24 saat Cerablus'a çevrili durumda. Diyarbakır'dan havalanan keşif uçakları ve insansız hava araçları ise düzenli olarak havadan görüntü alıyor.

IŞİD bölgesinin bu yakasınaki Karkamış İlçesi'nde ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin açıklaması olumlu karşılandı. IŞİD'le komşu oldukları için kabus yaşadıklarını söyleyen bir işyeri sahibi "Esnaf kan ağlıyor. Bunun en büyük sebebi IŞİD terörüdür. Savaştan önce Cerablus ile ticaret yapıyorduk. Ancak şu anda hayat durdu. Hırsızlık çoğaldı. Can güvenliğimiz yok. Her gün evimize giderken acaba bugün bomba atılacak mı endişesi içerisindeyiz. En kısa zamanda buna bir çözüm bulunsun" diyor.

Operayonun yerinde bir karar olduğunu ifade eden ilçe sakinerinden Mehmet Polat ise şunları söylüyor: "IŞİD'in dünya için çok büyük bir tehlike olduğunu Ankara'da ve Fransa'da gördük. IŞİD dünyanın başına bir bela. Müslümanlık adı altında insanları diri diri kesiyorlar. Bunlar nasıl Müslüman bilemiyorum. Karkamış ve Cerablus arasında sadece bir tel var. IŞİD'in gitmesini biz de istiyoruz. Silah seslerinden, bomba seslerinden çoluk çocuk evlerinde uyuyamıyor. Yurttaşlarımız tedirgin."

Irsan Polat ise, ABD Dışişleri Bakanı'nın söylemlerinin sözde kalmaması temennisinde bulunurken Ahmet Furkan Aslan isimli bir öğrenci de yaşadıkları korkuyu şu sözlerle aktarıyor: "Bomba seslerinden korkuyoruz. IŞİD'in bizi sıkıştırmasından, silah seslerinden, sınırda bizi tehdit etmesinden korkuyoruz. Sınırdan bakıyorlar, bizi çağırıyorlar. Silah verelim diyorlar. Ekmek, su istiyorlar. Biz vermiyoruz."