İSLAM KARŞITI TRUMP'IN İSMİ İSTANBUL'DAN KAZINACAK

10 Aralık 2015
Tweetle

Emlak Kralı Trump'ın Müslümanları hedef alan sözleri dünyanın farklı bölgelerinde bulunan ismini taşıyan yapıları etkiledi.

 

Dubai'deki bir tesisten ismi silinirken İstanbul Mecidiyeköy'deki Trump Tower'ın Genel Müdürü Bülent Kural da 'Trump markası ile olan ilişkimizin hukuki boyutunu değerlendiriyoruz' açıklamasında bulundu.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi 'ABD Cumhuriyetçi Parti Başkan adaylığı yarışını sürdüren Donald Trump, son yaptığı bazı açıklamalarla, tüm İslam dünyasını olduğu gibi halkının yüzde 99'u Müslüman olan milletimizi de rencide edici ifadelerde bulunmuştur.

 

Müslümanlara karşı ayrımcılık niteliği taşıyan bu ifadeleri esefle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu tepkimiz, Trump Ailesi'ne doğrudan doğruya zamanında iletilmiş bulunmaktadır'

 

SANAL DÜNYANIN LİDERİ NET KONUŞTU

 

FRANSA'nın başkenti Paris'te ve ABD'nin California eylatinde düzenlenen terörist saldırıların ardından Batı'da Müslümanlara yönelik nefret söylemleri tırmanırken duruma isyan edenlerin sayısı da hergün biraz daha artmaya devam ediyor.

Müslümanlara yönelik İslamofobik eylemleri ve söylemleri eleştirenlere sosyal paylaşım sitesi Facebook'un sahibi ve kurucusu olan Mark Zuckerberg de katıldı. 1.5 milyarın üzerindeki üye sayısı nedeniyle dünyanın en büyük sanal ülkesi kabul edilen Facebook'un kurucusu kişisel sayfasından yayınladığı mesajla İslam karşıtlarına isyan etti. 'Bir Yahudi olarak anne ve babamdan saldırılara karşı durulması gerektiğini öğrendim' diyen Zuckerberg Müslümanlara yönelik nefret söylemlerinin engellenmesini istedi.

 

BİRLİKTE MÜCADELE SÖZÜ VERDİ

 

Zuckerberg mesajında şunları söyledi: 'Bugün dünyanın her yanındaki Müslüman Facebook kullanıcıları için sesimi yükseltmek istiyorum. Paris saldırılarıyla birlikte artan nefretin ardından Müslümanların başkalarının eylemlerinden sorumlu tutulma endişesinde olduğunu hissediyorum. Saldırı zamanlarında özgürlüğü hedef alan eylemler herkese zarar verir. Eğer siz Facebook toplumunun Müslüman bir üyesiyseniz, Facebook'un lideri olarak burada her zaman hoş karşılanacağınızı, sizin haklarınızı korumak ve barışçıl güvenli bir ortam için mücadele edeceğimizi bilmenizi isterim. Umudu kaybedemeyiz. Yan yana durup içimizdeki iyiliği karşılıklı olarak gördüğümüz müddetçe tüm insanlar için daha iyi bir dünya da inşa edebiliriz'

 

İNSAN SAYISI

Facebook: 1 milyar 490 milyon

Çin: 1 milyar 405 milyon

Hindistan: 1 milyar 290 milyon

 

ERDOĞAN: DEĞERLİ BULUYORUM'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'teröristlerin yaptıkları yüzünden suçlanan Müslümanların yanında olduğunu' açıklayan Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in sözlerini değerli bulduğunu söyledi. Facebook hesabından Türkçe ve İngilizce açıklama yapan Erdoğan, "Her fırsatta ve farklı platformlarda da ifade ettiğim gibi, İslam bir barış dinidir. Barış dini İslam'ı kendi kirli emelleri için araç olarak kullanan cinayet şebekeleri, her gün masum insanları, en başta da Müslümanları katlediyor. Adına DEAŞ, El Kaide, Boko Haram, El Şebab denilen bu karanlık yapılar, İslam dünyası üzerinde oynanan oyunlara figüranlık yapıyorlar. Terörist Müslüman, Müslüman terörist olamaz. İslam ve terör kelimesinin bir arada sıkça kullanıldığı bu zamanlarda, aradaki bu büyük farkı ifade ettiği için de Mark Zuckerberg 'in mesajını ayrıca değerli bulduğumu belirtmek isterim" ifadelerini kullandı. ANKARA

 

 

İSRAİL DE O'NU İSTEMEDİ

BAŞKAN seçilmesi halinde Müslümanların Amerika'ya girişini yasaklayacağını söyleyen Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan aday adayı Donald Trump, İsrail'e yapmayı planladığı ziyareti skandal sözlerine yönelik tepkilerin ardından iptal etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün yaptığı açıklamada, Trump'ın İsrail'i ziyaret edecek olmasının, onun Müslümanlarla ilgili sözlerinin "paylaşıldığı, tasdik edildiği anlamına gelmediğini" söylemişti. İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Trump'ın, Müslümanların ülkeye alınmamasına yönelik sözlerini reddettiği" belirtilmişti.

 

AMA OYLARI ZİRVEDE…

 

Müslüman karşıtı sözleri Trump'a yönelik desteği de artırdı. Son anketlere göre seçmen desteği yüzde 35'e çıkan Trump halen Cumhuriyetçi Parti'nin en popüler aday adayı olma durumunu koruyor.

 

KÖRFEZ BİRLİĞİ KINADI…

 

Körfez İşbirliği Konseyi'nin Arap Liderleri Müslümanlara yönelik nefret söylemini sert sözlerle kınadı, ve İslam Dünyası'nı savaş mağduru Müslüman göçmenlere sahip çıkmaya davet etti.