iPod Devrimi 13 yaşında

03 Ocak 2015
Tweetle

 

Hatırlar mısınız? O'ndan öncesi walkman devriydi. Hani şu kaset çalmaya yarayan yaklaşık 300-400 gramlık cihazlar. 70'lerde 80'lerde doğanlar o yılları iyi hatırlarlar.

Sony, Aiwa veya Philips gibi Walkman cihazlara sahip olmak bir ayrıcalıktı. Sevilen sanatçıların kasetlerinin çıkması dört gözle beklenirdi. Kasetler çıkar çıkamz satın alınır ve genellikle iki kalem pille çalışan walkman'lerde bıkmadan, usanmadan dinlenirdi.

Steve Jobs, 13 yıl önce Ekim ayında katıldığı bir toplantıda yaptığı tanıtımla bu devre noktayı koydu. Jobs, müzik dinlemede yepyeni bir çağı müjdeliyordu. Apple firması tarafından geliştirilen iPod cihazla birden çok albüm cepte taşınabiliyordu. Bugünküyle kıyaslandığında bir hayli büyük olan iPod'lar'ı daha o günden çok sevdik.

Hikaye ondan sonra daha da hızlı gelişti. Zaman için iPhone'lar ve diğer akıllı cep telefonları sayesinde yürürken, otobüsle veya uçakla seyehat ederken müzik dinlemek hatta film izlemek artık sıradan bir lüks halini aldı. 
Dijital her gün biraz daha hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Yaşam o gün bugündür hızla dijitalleşiyor. Bugün aşkların bile dijitalleşmeye başladığı bir çağın bir yerlerindeyiz. Çağın sonunda olmadığımız kesin de başında mıyız veya ortasında mıyız ondan da emin  değiliz.

Bugünün gençlerinin önemli bir bölümü Jobs'ın iPod'u tanttığı 2001 Ekimi'nden öncesini hiç hatırlamıyor, ya da hiç bilmiyor.
Y veya Z jenerasyonu olarak tanımlanan bu nesil dünyanın geleceğini Steve Jobs'tan ne kadar ileriye götürebilecek merak ediliyor. Bugün dünyanın birçok köşesi bu jenerasyonun eliyle asıl büyük dönüşümden geçmeye hazırlanıyor.
Steve Jobs ilk iPod'u tanıttığında 13 yıl sonra geleceğimiz bugünleri nasıl hayal dahi edemiyorsak, iPod jenerasyonun dünyayı taşıyacağı yeri de kestiremiyoruz.

HaberSkop.com