İDRİS KARDAŞ'TAN TARİH DERSİYLE 'YENİ SİSTEM KAOSU ÖNLER' ANALİZİ

05 Mart 2017
Tweetle

ESKİLER 'Hafızai beşer nisyan ile maluldur' kelamını haybeye söylememişler. Türkiye'nin son 15 yılda parlamenter sistem üzerinden oluşturulan vesayet yüzünden sayısız kriz atlattığını hepimiz biliyoruz. Buna rağmen çoğu zaman daha dün atlattığımız tehlikeleri bile unutuyoruz.

Ortam malumunuz... Kaos tehlikesinden kurtuluşun referandumda oyalayacağığımız Cumhurbaşkanlığı sisteminde yattığına inanan da var, bunun bizi diktatörlüğe götüreceğine... Akademisyen İdris Kardaş, Türkiye'nin bu kaos tehlikesinden referandumda 'evet' denmesi halinde kurtulacağına inananlardan. Ama O'nun evet'e inanan diğer pekçok gazeteci ve akademisyenden pozitif olarak ayrıştıran özellikleri var. Bir kere inandığı şeyi söylerken hiçbir kimseyi şeytanlaştırmıyor. Kardaş inandığı gerçeği belgeleriyle gayet net dille kanıtlamaya, kendisini izleyenleri, dinleyenleri de ikna etmeye çalışıyor. Demokratik hakkını hakkıyla kullanmaya çalışıyor.

AHaber televizyonunda dün yaptığı sunumda da bu tespitimizin hakkını fazlasıyla verdi, bir kez daha... Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye için neden elzem olduğunu son derece çarpıcı bir örnek ve de etkili bir görüntülü sunumla anlattı.

Kardaş, 27 Mayıs darbesinden sonraki 1961 seçimleri sonrasında yaşanan koalisyon krizilerini Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerine yansıyış şekliyle belgeli olarak ortaya koydu. 1961 seçimlerinden sonra Türkiye’nin parlamenter sistemle ilk koalisyon kirizini yaşadığını vurgulayan Kardaş, askerin bu süreçte nasıl güçlü bir vesayet odağı olarak meclisi tehdit ettiğini son derece etkin bir sunumla anlattı. Kardaş’ın yakın tarihimizden gazete manşetleri eşliğinde yaptığı sunum önümüzdeki süreçte referandum tartışmalarında sık sık hatırlanması gereken bir mevzu olarak önümüzde duruyor. O sunumun linkini de bu nedenle buradan paylaşma gereği duyuyoruz.

Yeni sistemle kaosun önüne nasıl geçilecek?

Videoyu izlemek için buyrun