İDLİB’E ERDOĞAN-PUTİN FORMÜLÜ

17 Eylül 2018
Tweetle

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Soçi’de yaptıkları zirve toplantısında Suriye’nin İdlib kentine yapılması planlanan askeri operasyondan vazgeçmeye ikna etti.

Putin zirve sonrası yaptığı açıklamada ‘Görüşmemizde İdlib bölgesindeki gelişmelere odaklandık. Oradaki geniş militan gruplarının mevudiyetini ve yapılanmalarını görüştük. Silahlardan arındırılmış bir bölgenin Suriye hükümet güçleri ve militanlar arasında 15 Ekim’den önce oluşturulması konusunda uzlaştık. Bölge 15-20 km genişliğinde olacak, aşırılık yanlısı milisler, Cephetül Nusra da dahil olmak üzere bu bölgeden çekilecekler. Bu sorunun çözümü için tüm ağır silahlar, tank ve toplar 10 Ekim’den önce bu bölgeden çekilecek. Bölgenin kontrolü ve Türkiye ve Rusya güçleri tarafından yapılacak’ dedi.

Halep, Hama ve Lazkiye hattındaki yolun sene sonundan önce açılması gerektiğini ifade eden Putin, uzlaşının Suriye rejimi tarafından da desteklendiğini söyledi.

TARİHİ UZLAŞI

Tarihi uzlaşının çıktığı toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşme sonrasında yaptığı açıklamada ‘Suriye muhalefeti tarafından silahtan arındırılmalı ve Suriye muhalefeti bu alanlarda kalmalı. Fakat Rusya’yla birlikte bu bölgenin radikal unsurların olmadığı bir bölge olması için çalışacağız.’ dedi.

İNSANİ KRİZ ÖNLENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzlaşının insani krizi önlemeye yönelik olduğunu belirterek böylece Türkiye’nin de daha zor bir durumla karşı karşıya kalmayacağınıbelirterek göç akını ihtimalinin minimize edildiğine işaret etti.