HOLLANDA FİTNECİ’YE UYDU

05 Mart 2017
Tweetle

Hollanda Başbakanı Rutte Türk siyasetçilerin referandum için ülkede ifade özgürlüğünü kullanmasına karşı çıktı. Rutte’nin bu açıklamasının İslam düşmanı fitne filminin senaristi ve Türkiye karşıtı siyasetçisi Wilders’in seçim anketlerinde birinci çıkmasının ardından gelmesi dikkat çekiyor

 

ALMANYA’nın ardından Hollanda hükümeti de Türkiye’den gelecek siyasetçilerin referandum için toplantı düzenlemelerine karşı çıkan Avrupa yönetimleri kervanına katıldı.  Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaptığı açıklamada Türk yetkililerin referandum için ülkesinde toplantılar düzenlemek istediklerinin fakat bu konuda kendi hükümetinin tavrının işbirliğine gitmeme yönünde olduğunu söyledi. Rutte diplomatik açıdan gayet sert olarak algılanan mesajında "Türk siyasetçilerin burada toplantı düzenleme planlarını kabul edilemez buluyoruz. Hollanda'nın kamusal alanları, başka ülkelerin siyasi kampanya alanı değil. Hollanda hükümeti bugün Türk yetkililerden, kampanya etkinliği planlandığına dair onay aldı. İşbirliği yapmayacağız’ dedi.

ÇAVUŞOĞLU: İSTEİĞİMİZ YERE GİDERİZ

Hollanda yönetiminin en tepe noktasından gelen bu keskin açıklama Türkiye’de tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rutte’nin sözlerine şu ifadelerle cevap verdi: "(Hollanda'da referandum etkinliğine izin verilmemesi) İşte Hollanda, o da demiş Bizim kamu alanımızda siz kampanya yapamazsınız. Ne demek yapamazsınız? Hani demokrasi, hani özgürlükler, hani ifade özgürlüğü, bize ders veriyorsunuz ya... Hani toplanma özgürlüğü. Bu mu sizin demokrasi anlayışınız. Hiç kusura bakmayın, hiçbiriniz bizi engelleyemezsiniz. İstediğimiz yere de gideriz, vatandaşlarımızla da buluşuruz, toplantımızı yaparız."

CANİKLİ: TARAF OLMUŞTU

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli konuyla ilgili şöyle konuştu: 16 Nisan'daki halk oylamasının olumsuz çıkması için daha önce açık şekilde PKK ve FETÖ, HDP, Cumhuriyet Halk Partisi destek veriyorlardı, birlikte bu kampanyadan olumsuz sonuç çıkması için çalışma yapıyorlardı. Şimdi bunlara, bunlarla aynı safta olmak üzere Almanya ve Hollanda da açık şekilde katılmıştır, taraf olmuşlardır."

AVCI: BUNLAR ÇOK TEHLİKELİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Hollanda'da referandum etkinliğine izin verilmemesiyle ilgili, "Bunlar çok tehlikeli gelişmeler. Umarım akıllarını başlarına toplarlar ve geçmişte yaşanan yabancı düşmanlığı ve benzeri fobilerden kaynaklanan trajedileri hatırlayarak zamanında aklıselime avdet ederler." dedi.

HABER ANALİZ: ZAMANLAMASI MANİDAR

Hollanda Başbakanı Rutte’nin Türk siyasetçilerin ülkede toplantı düzenlemesine karşı çıkan kararının zamanlaması ülkedeki iç siyasi denklem açısından dikkat çekiyor. Nüfusunun yüzde 5’i Müslüman olan Hollanda’da Mart ayında genel seçimler yapılacak. Seçimle ilgili pekçok ankette aşırı sağcı Geert Wilders’in Özgürlükler Partisi birinci görünüyor. Wilders’in anketlerdeki yükselişi 2010 yılından beri ülkeyi yöneten Rutte’nin koltuğunun da tehlikede olabileceğine işaret ediyor. 2008’de senaristiliğini yaptığı Fitne filmiyle İslam Dünyası’nda sert tepkilere yol açan Wilders bu seçimde de Türkiye, İslam ve göçmen karşıtı bir kampanya yürütüyor.  Yaptığı son açıklama Başbakan Rutte’nin Türkiye karşıtlığıyla Wilders’e gidecek oyları engelleme çabası olarak da yorumlanıyor.