GAZİOSMANPAŞA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM KRİZİ BÜYÜYOR

20 Eylül 2018
Tweetle

İstanbul’un Gazisomanpaşa İlçesi’ndeki bilinçsiz ve kötü niyetli olduğu izlenimi veren kentsel dönüşüm çalışmaları vatandaşın canına tak etti. İlçenin dörtte üçünü kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilmiş durumda. Son dört yılda yüzbinlerce insan riskli alan kararlarıyla belediye tarafından evlerini terk etmek zorunda bırakıldı. Bu evlerin büyük bölümü de tapulu, kart itifaklı ve yaşları 1 ila 10 arasında değişen evlerdi.

Ancak bulundukları bölgelerde tapusuz veya gecekondular da olduğu için vatandaşlar Belediye eliyle yapılacak büyük çaplı dönüşüm çalışmaları için evlerini terk etmek zorunda bırakıldılar. Evleri boşaltan vatandaşlara birkaç ay içinde büyük inşaat projelerinin başlayacağı ve çok geçmeden yeni evlerine kavuşacakları vaat edildi Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından. Ancak projelerin çok az kısmı başlayabilidi, gerisinden ise haber bile yok. Belediye yetkilileri projelerin neden geciktiğini veya ne zaman başlayacağı konusunda bilgi vermekten kaçınıyor.

Ya da son iki yıldır arayan herkese ‘2-3 aya inaşşat başlayacak’ deniyor. Aradan 3 ay geçtikten sonra yapılan aramalarda da aynı cevap veriliyor. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Kentsel Dönüşüm'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül bu tavırları nedeniyle Gaziosmanpaşalılar'ın tepkilerinin daha da büyümesine yol açıyorlar. Son olarak kendi belediyelerine seslerini duyuramayan kentsel dönüşüm mağduru Gaziosmanpaşalılar Ankara'ya gidip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştüler. Kılıçdaroğlu da grup toplantısında soruna tercümanlık etmeye çalıştı.

Ancak Gaziomanpaşa iktidarın artık ciddi şekilde hem de hiç vakit kaybetmeden soruna el koymasını zorunlu kılıyor. Zira evleri yıkarak boşalttığı alanları kaderine terk eden AK Partili belediye bir yandan yeni bölgelerde yıkımlarla vatandaşı kendi istediği şartlardaki anlaşmaları imzalayıp yıllardır oturdukları evleri terk etmeleri için zorlamaya devam ediyor.  Dolayısıyla bu aynı zamanda mağduriyetlerin artması anlamına geliyor.

Gaziosmanpasa bizzat belediye eliyle ve en iyi ihtimalle ‘bilincsiz’ diyebilecegim bir israrla Fikirtepe’den de beter bir noktaya surukleniyor.

Sonuç olarak ne yazık ki adaletin mulkun temelinden bariz sekilde cekildigi, inanilmaz magduriyetlerin ve insani dramlarin yasandigi bir surece taniklik ediyor Gaziosmanpasa.

Su an Istanbul’da gazeteci, siyasetci veya aktivist olarak vatandasa bir dokunup bin ah isitebilecegin bir ilce varsa ne yazik ki bu Gaziosmanpasa’dir.