FRANSA'DA CAMİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKACAK

07 Nisan 2015
Tweetle

FRANSA'da düzenlenen bir etkinlikte söz alan Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Dalil Boubakeur, ülkedeki cami sayısının yetersiz kaldığını savundu.  Boubakeur 'Çok sayıda tamamlanamamış mescit, cami projesi bulunuyor. Ülkedeki cami sayısının bunların tamamlanması suretiyle iki katına çıkarılabileceğini düşünüyorum' dedi.

Fransız Le Figaro gazetesi, CFCM Başkanı'nın bu camilerin nasıl finanse edileceğine dair bir bilgi vermediğini ancak yabancı devletlerin desteklerinin söz konusu olabileceğini yazdı. Boubakeur Fransa'da yeni camilerin inşasına itiraz eden belediye başkanlarının sayısının da oldukça düşük olduğunu vurguladı. 
İmamların eğitilmesi konusuna da değinen Boubakeur, bu konuda Paris'teki üniversitelerle anlaşmaların yapılabileceğini ifade ederek 'Bu işbirlikleri sayesinde imamlara Fransa yasaları, Fransız kültürü konusunda dersler verilerek cumhuriyetçi bilinçlenmede artış sağlanabilir. Müslümanların şiddetin taraftarı veya sorumlusu gibi gösterilmeleri yanlış' dedi. 
İslam Konseyi Başkanı'nın sözleri beklendiği şekilde Fransa'daki göçmen karşıtı Ulusal Cephe'nin tepkisini çekti. Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen, cami sayısının iki katına çıkarılmasına yönelik açıklamayı 'provokasyon' olarak niteledi. Fransa'da 7 milyon Müslüman ve 2000 civarında cami bulunuyor.