FACEBOOK'TA YAYINLANAN BU FOTOĞRAF İSRAİL'İ ÇOK KIZDIRDI

03 Temmuz 2016
Tweetle

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, Facebook ve CEO'su Mark Zuckerberg'e savaş açtı. Channel 2'ye verdiği röportajda Erdan, "Facebook bugün İsrail polisinin işlerini sabote ediyor, Yahudiye ve Samarya Bölgesi'nde faaliyet göstermemiz gerektiğinde işbirliğine gitmiyor" ifadelerini kullandı. 

Erdan ayrıca, İsrail vatandaşlarının Zuckerberg'den mümkün her platformda "kendine milyarlar kazandıran" Facebook'u denetlemesini talep etmeleri gerektiğini ifade etti.

Facebook yönetimi, Erdan'ın bu sözlerine doğrudan yanıt vermese de, kurumun resmi sayfasından yapılan bir paylaşımda, "İnsanların Facebook'u daha güvenli kullanmasını sağlamak için İsrail de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden kurum ve politikacılarla çalışıyoruz. Platformumuzda şiddeti veya terörizmi teşvik edici, nefret içerikli paylaşımların yapıldığı herhangi bir sayfa bulunmamaktadır" ifadeleri yer aldı. 

İsrail askerleri, 2015'in eylül ayında El Halil kentinde kontrol noktasına yaklaşan 18 yaşındaki Hudeyl Huşlemun'u vurarak öldürmüştü. Polisin Huşlemun'a silahını doğrulttuğu anların görüntüleri, Facebook'ta paylaşılmış ve kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.