Facebook statünüz her an deprasyona dönebilir

05 Şubat 2015
Tweetle

 

SOSYAL paylaşım sitesi Facebook, 2.2 milyarı aşan üyelerini sevdikleriyle, sadece aynı kent ve ülkedeki tanıdık ve yakınlarıyla değil dünyanın öbür ucundakilerle bir "tık"ta buluşturuyor, yeni insanlarla tanıştırıyor olabilir. Ama, ABD'deki Missouri Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada Facebook'un kullanıcılarında depresyon belirtisine de neden olabileceği saptandı. Araştırmaya göre Facebook'u sık kullanan 1.3 milyar üye açısından bu risk daha da yüksek. 1.3 milyar üye Facebook'a her girdiklerinde ortalama 18 dakikasını sitede surf yaparak geçiriyor. 

700 öğrencinin verilerinin incelendiği araştırmaya göre site kıskançlık duygusunu körüklediği için depresyona yol açıyor. Araştırma ekibinden Margaret Duffy araştırma sonuçlarını söyle değerlendirdi: "Facebook insanların sevdikleriyle iletişim kurmalarını sağlayan eğlenceli ve sağlıklı bir sanal mecra olabilir. Arkadaşlarının, akrabalarının iyi olduğunu görmek, çocuğunun, yeni evinin fotoğrafını görmek iyi gelebilir. Ancak tam tersi de olabilir. Eski bir lise arkadaşının kendisinden çok daha mutlu bir ilişkisi olduğunu görmek, çocuğu olmayan birinin tüm arkadaşlarının çocuklarını görmesi depresyona sürükleyebilir."

Duffy'nin araştırmayı birlikte yaptığı Edson Tandoc da Facebook'ta paylaşılan, pahalı tatil, yeni satın alınan lüks otomobil ve ev gibi şeylerin fotoğraflarının kullanıcılar arasında önce kıskançlığa, sonraki aşamada ise depresyona yol açabileceğini vurguladı.