DEVLET HEYETİ: ÖCALAN BİRAZ DAHA BEKLEMEK İSTİYOR

21 Kasım 2015
Tweetle

İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, “Gelişmeler Cumhurbaşkanı’na değil bana karşı bir hamledir öncelikle. Onu perde yapıyorlar ama aslında benim altımı oymaya çalışıyorlar” dediği ileri sürüldü.
Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, bugünkü yazısında İmralı'dan çarpıcı bir kulis haber verdi.
Milliyet'in Ankara Temsilcisi Çevikcan, devlet yetkililerinden Öcalan'la ilgili aldığı bilgileri şöyle aktardı:
 "Etkili etkisiz bütün aktörlerin sürecin lehinde ya da aleyhinde sahada olduğu bu ortamda İmralı’nın nasıl konumlandığına-konumlandırıldığına gelince... İmralı heyetiyle, HDP’lilerle ve ailesiyle irtibatı olmayan Öcalan’ın devlet heyetiyle teması sürüyor.
Öcalan’ın, “Süreç başlar ve yeniden benim üzerimden ilerler” hazırlığı yaptığı bilgisi de geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı. Ancak bu bekleyişin uzun süreceği anlaşılıyor.
 Bir devlet yetkilisi Öcalan’ın 7 Haziran sonrasında başlayan terör ortamı için hem Kandil hem de HDP’ye “Bunlar eline, yüzüne bulaştırdılar, süreci bozdular. Gelişmeler Cumhurbaşkanı’na değil bana karşı bir hamledir öncelikle. Onu perde arkasından yapıyorlar ama aslında benim altımı oymaya çalışıyorlar. Bunlar süreci bu noktaya getirdiler” dediği bilgisini aktarıyor.
“Öcalan’ın şu noktada sonucu belirleyici bir rolü hâlâ var mı?” sorusuna devlet katından verilen yanıt ilginç.
“Ağırlığı var ama böyle bir noktada ağırlığını test edecek şeyler yapmaktan kaçınması doğaldır. Boşa düşmemek için daha dengeli şeyler yapmaya çalışır.”
Devlet Öcalan’ı şimdilik “öne sürmeyi” düşünmüyor.
İmralı da biraz daha bekleyecek."