CENEVRE IV BAŞLADI, PEKİ UMUT VAR MI?

24 Şubat 2017
Tweetle
Türkiye ve Rusya'nın öncülüğüni yaptığı ateşkes ve Astana süreci Cenevre'de bu kez yapılan görüşmeleri farklı kılıyor ve barışa yönelik umudu artırıyor

 

SURİYE'de 2011 yılının Mart ayından beri devam eden iç savaşın son bulması yolunda kritik bir kavşak olarak görülen Cenevre'deki müzakereler dün yeniden başladı. Toplantının başladığı gün ve öncesinde Suriye'deki Esad rejimi muhalif grupların elindeki bölgeleri bombalaması üzerine devreye Rusya girdi.

 

Cenevre'deki görüşmelere öncülük eden Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, "Rusya, Beşar Esad rejiminden Cenevre görüşmeleri boyunca resmi olarak hava saldırılarını durdurmasını istedi." Açıklamasıyla tansiyonu düşürmeyi çalıştı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 4. turu düzenlenen Suriye konulu görüşmeler de böyle bir ortamda ikili toplantılarla başladı. Mistura, rejim ve muhalefet heyetiyle BM binasında ayrı ayrı bir araya geldi. Mistura önce, rejimin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi başkanlığındaki heyetle görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Mistura, muhalefet heyetiyle bir araya geldi. Görüşmeye muhalifler adına heyet başkanı Nasır Hariri, Müzakere Yüksek Komitesi Başkan Yardımcısı Yahya Kadamani ve başmüzakereci Muhammed Sabra katıldı. Mistura görüşme formatının henüz belirsiz olduğunu dile getirirken, muhaliler vakit kaybı yaşanmaması için, Esad rejimi heyetiyle doğrudan görüşmek istediklerini ilettiler.

TÜRKİYE'Yİ ÖNAL TEMSİL EDİYOR
Görüşmelerde Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki heyet yer alıyor.

HEDEF 2254
Cenevre'deki görüşmeler BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında belirlenen çerçeveye göre yapılıyor. Söz konusu karar, muhalefet ve rejim heyetlerinin müzakereleri sonuçlandırmasının ardından, geçiş yönetimi kurulmasını öngörüyor. Yeni yönetimin 12 aylık dönemde bir anayasa hazırlayıp ülkeyi adil seçime götürmesi gerekiyor.

‘CENEVRE III' İKİ GÜN SÜRMÜŞTÜ

Taraflar Cenevre'de en son 1 Şubat 2016'da toplanmıştı. Ancak büyük umutlarla başlayan bu görüşme rejimin saldırılarına devam etmesi nedeniyle 2 gün sonra sona ermişti.

KİMLER KATILIYOR?

ESAD'IN HEYETİNDE PKK'LI ŞÜPHESİ: Görüşmelere katılan Suriye'deki Esad rejimin başında ülkenin BM Büyükelçisi Beşar el Caferi bulunuyor. Rejim heyetinin içine yeni katılan Kürt milletvekili Ömer Ossi dikkat çekiyor. Ossi'nin aslında görüşmeye davet edilmeyen PKK üyesi olduğu iddia ediliyor.

ALLUŞ VE KARDİYOLOG HARİRİ: Muhalefet heyetine 40 yaşındaki kardiyolog Nasr Hariri başkanlık ediyor. Deralı olan ve yaklaşık 20 kez rejim tarafından tutuklanıp serbest bırakılan Hariri'nin heyetinde dikkat çeken isimlerin başında da İslam Ordusu'nun liderlerinden Muhammed Alluş geliyor.

DAVET EDİLMEYEN ÖRGÜTLER HANGİLERİ?
Görüşmelerin ana çerçevesini oluşturan 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı'nda terörist olarak nitelenen DEAŞ ve El Nusra örgütleri Cenevre'ye davet edilmediler. PKK/PYD örgütü de Rusya ve ABD'nin ısrarlarına rağmen Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle Cenevre masasında yer bulamadı.

TÜRKİYE VE ASTANA ‘BU KEZ FARKLI' DEDİRTİYOR: Bundan önceki Cenevre görüşmeleri genellikle bundan önce karşılıklı ateşkes ilanlarıyla başladılar. Ancak ateşkes süreçleri kısa sürede daha kanlı saldırıların başlaması nedeniyle bozuldular. Ateşkeslere öncülük eden ABD ve Rusya arasındaki anlaşmazlıklar da bu barış turlarının sonuç vermesini engelliyordu. Ancak bu kez ilan edilen ateşkese Rusya ve Türkiye öncülük ediyor. İran da sahada pekçok güce hükmeden taraf olarak sürece aktif destek veriyor. Geçtiğimiz yıl sonunda ilan edilen ateşkes aradan geçen 3 aya rağmen çatışmaları büyük ölçüde azaştmış bulunuyor. BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura tam da bu nedenle bu kez yapılan görüşmelerden öncekilere oranla daha fazla umutlu olduğunu vurguluyor.

RAKAMLARLA DRAM

13.5
Suriye'de 13,5 milyon kişinin insani yardıma muhtaç.

85
Nüfusun yüzde 85'i fakirlik içinde

5000
Geçen yıl Suriye'de her gün ortalama 5 bin kişi yerlerinden edildi. 6,3 milyon kişi ülke içinde göç etmek zorunda kaldı. 4,9 milyon kişi ise komşu ülkelere sığınmacı olarak kayıt yaptırdı. Yaklaşık 1,2 milyon Suriyeli de Avrupa ülkelerine sığınma başvurusu yaptı

VE DİĞER BAZI KRİTİK GELİŞMELER

The Wall Street Journal (WSJ), ABD'li Cumhuriyetçi senatör John McCain'in Kobani'ye gizli bir ziyaret gerçekleştirdiğini yazdı. Gazete, iddiasını ABD'li yetkililere dayandırdı. Habere göre McCain burada ABD'li askeri yetkililer ve Kürt gruplarla, Rakka operasyonunu görüştü. McCain'in Rojava'ya yaptığı ziyaretin ardından Türkiye'ye gittiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kamuoyuna yansıyan görüşmeyi yaptığı bildirildi.

► IRAK ORDUSU MUSUL HAVALİMANI'NI GERİ ALDI
Irak güvenlik güçlerinin Musul kentinin batı yakasındaki Musul Uluslararası Havalimanı'na girdiği, uçak pistinin güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğu duyuruldui.I rak federal polis gücünde görevli Tümgeneral Abdulaziz Rıza el-Musavi, "Güvenlik güçleri havalimanının pistine ulaştı." dedi. Havalimanı içerisinde çatışmaların devam ettiğini aktaran Musavi, "Havalimanı binasına doğru giden yollardaki bombalar ve mayınları temizlemeye çalışıyoruz. " diye konuştu.