ÇEÇEN ZALİMİN SUÇ DOSYASI KABARIK ÇIKTI

02 Temmuz 2016
Tweetle

 

BM'nin 'Rusça konuşan teröristler' listesinde adı geçen ve üst düzey bir IŞİD teröristi olduğu ortaya çıkan Çatayev'in 2001 yılında Bulgaristan'da tutuklandığı ancak Avusturya'da mülteci statüsüne sahip olduğu için salıverildiği belirttildi. Bir yıl sonra Gürcistan'da yaralı olarak tutuklanan Chatayev'in burada da serbest bırakıldığı ifade edildi. Uluslararası Af Örgütü, Çatayev'in 2000 yılında gerçekleşen Grozni'deki baskında yaralandığını, bu yüzden kolunu kaybettiğini belirtti.

O tarihte Ukrayna'ya kaçan Çatayev'in Rusya tarafından iadesi istenmiş, ancak Af Örgütü iade edilmemesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Dün bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, İstanbul'daki saldırıyı kınadıklarını ve Çatayev'in ülkesine iade edilmemesi yönündeki çağrının yapılma gerekçesini, işkenceye maruz kalması olarak açıkladı. Bunun da insan haklarına aykırı olduğu kaydedildi.

Gürci resmi kaynakları, 28 Ağustos 2012 tarihinde Dağıstan ve Gürcistan sınırı yakınlarında meydana gelen Lopota Gorge saldırısında da Chatayev'in yaralandığını açıkladı. Saldırıda, 17 kişilik bir terör grubu 2 gün boyunca rehin aldığı insanlardan 14'ünü öldürdü, 6'sını da yaraladı.

Kuzey Kafkasya'nın Rusya'dan ayrılmasını savunan cihatçı grubun 5'i Rus, 6'sı Gürci vatandaşıydı. Yaralı olarak yakalanan Chatayev, illegal yolla silah bulundurmak suçundan yargılanmış, daha sonra aklanmıştı. Ancak sorgusu sürecinde gördüğü işkenceler yüzünden bir ayağı da kesildi. Gürci İçişleri Bakanı Vakhtang Gomelauri, Chatayev'in Ocak 2013'te Gürcistan mahkemesi tarafından "bir hata olsa da hukuki yollarla salıverildiğini" ifade etmişti.