BREXIT TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİ'NDEKİ POZİSYONUNU GÜÇLENDİRECEK

02 Temmuz 2016
Tweetle

 

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde Mali ve Bütçesel Hükümler faslı, Brüksel'de düzenlenen hükümetler arası konferansla açıldı. Türkiye'nin açtığı fasıl sayısı 16'ya çıktı.

Konferansa AB Bakanı Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve AB Komisyonu'nun genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn katıldı. Toplantı öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanındaki saldırıda ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

AB Bakanı Ömer Çelik Türkiye'nin hem Avrupa hem de NATO içinde önemli bir partner olduğunu vurguladığı Brüksel'deki konuşmasında "Türkiye Avrupa'nın önemli ülkelerinden biridir. Avrupa'nı Brexit sonrası yeni bir başlangıça Türkiye'yi de içine alacak yeni bir bakışa ihtiyacı var. Brexit sonrası manzara ne olursa olsun Türkiye'nin pozisyonu daha güçlü olacak, Türkiye'nin içinde olmadığı her tablo da güçsüz olacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da AB'yi terörle mücadele konusundaki tutumunu eleştirerek "AB'nin samimiyetine inanmak istiyorum. Bunun için de terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerekiyor. YPG ve PKK terör örgütleri, 'İdeolojimize yakın' diye Avrupa'da destek veren siyasi partiler var. Bu son derece yanlıştır. PKK'yı terör örgütleri listesinden çıkarmak için AP'de gayret sarf eden siyasi partiler var. Terör örgütleri, Avrupa'nın merkezinde rahatlıkla afişlerini asabiliyorlar. En son bunu Avrupa Parlamentosu'nun içinde de gördük. Bu hatalardan dönmemiz lazım." dedi.

 

HAHN: TAVİZ VERMEYİZ

Çavuşoğlu, vize serbestisi için Terörle Mücadele Kanunu'nun değiştirilip değiştirilmeyeceğiyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Kendi adımıza, yükümlülüklerimizi yerine getirmek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. AB'den de vize serbestisi konusunda verdiği sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Türkiye, şu anda terörün her türlüsü ile mücadele ederken terör örgütlerini cesaretlendirecek yeni taleplerin gelmesini doğru bulmuyoruz" dedi.

AB Komiseri Johannes Hahn ise "Terörle mücadelede hukukun içinde davranmalıyız ve ifade özgürlüğünü göz önünde bulundurmalıyız. AB de terörle, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü çerçevesinde mücadele ediyor. Bundan taviz vermemiz söz konusu değildir" diye konuştu.