BİRİ AVRUPA’DA DİĞERİ YANI BAŞIMIZDA; İKİ AYRILIK RÜZGARI ESİYOR

18 Haziran 2017
Tweetle

İSPANYA'nın özerk Katalonya Bölgesi'nin seçilmiş Başkanı Carles Puigdemont, geçtiğimiz hafta 1 Ekim'de "bağımsızlık referandumunun" yapılacağını ilan etmişti. Puigdemont "Katalonya'da yaşayanlar "Evet" derlerse Avrupa Birliği'yle üyelik başlayıp İspanya ile de ayrılık müzakerelerine başlayıp verilen kararın gereğini yapacağına söz vermişti. Ancak Katalonya'da 2014'te yapılan referandumda "Evet" oyları yüzde 80'e dayansa da katılımın yüzde 37'de kalması oylamanın meşruiyetini bitirmişti. Bağımsızlık taraftarı Katalanlar bu oylamada katılımı artırmak için bölgenin en büyük kenti Barcelona başta gelmek üzere İspanya'yı bölecek oylama için yoğun bir kampanya yürütüyor.

YÜZDE 14 PLANI

Bağımsızlık taraftarlarının özellikle vatandaşlık almış göçmenleri ayrılığa ikna etmeye çalıştığı söyleniyor. Katalonya nüfusunun yüzde 14'ü göçmen kökenlilerden oluşuyor. Başkan Puigdemont, Katalonya'nın bağımsızlığına kavuşması halinde ülkedeki göçmenlere vatandaşlık vereceğini söyleyerek, oy hakkı bulunmayan göçmenlerden çevrelerindeki insanları "Evet" demeye ikna etmeye çağırıyor. Göçmenlerin referandumda oy kullanarak veya kullandırtarak 7.5 milyon nüfuslu bölgenin geleceği adına hayli belirleyici bir rol oynamaları bekleniyor.

 

 

BAŞKAN BARZANİ: BAĞIMSIZ KÜRT BAYRAĞININ GÖLGESİNDE DOĞDUM, BAĞIMSIZ BİR KÜRDİSTAN'IN BAYRAĞI ALTINDA ÖLMEK İSTİYORUM

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki partiler de iki hafta önce Irak'tan ayrılmak için sandığa gitme kararı aldılar. İran'la yakın ilişki içinde olmakla itham edilen Goran (Değişim) partisinin toplantıya katılıp karara itiraz etmesi 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumun meşruiyetini sorgulamaya açsa da herhangi bir geri adım atılmadı. IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin İran'ın yerel aktörler üzerinden hem Kürt bölgesi hem Suriye hem de Bağdat üzerinde artan etkisi nedeniyle referandumu hayati düzeyde önemli bulduğu söyleniyor. Barzani önceki gün Foreign Policy dergisine verdiği röportajda "Bağımsızlık referandumu Iraklı Kürtlerin demokratik barışçıl hakkıdır. Bu referandumla içerdeki ve dışarıdaki oyunculara Kürt halkının ne istediğini göstermek istiyoruz" dedi. Irak'taki merkezi yönetimi Kürtlerle ortaklık istememekle suçlayan Barzani "İkinci sınıf olarak görülmeyi kabul etmek istemiyoruz. Başkalarının işgal ve baskısı altında yaşamaktansa açlıktan ölmeyi tercih ederiz.

Bu referandumu kanlı bir savaşı, daha büyük problemleri önlemek için yapıyoruz. Kürtlerin ilk Cumhuriyeti Mahabad'dı, ben o bayrağın altında doğdum ve bağımsız Kürdistan bayrağının gölgesi altında ölmek istiyorum" dedi.