AVRUPA ANA GÖÇ YOLLARINI KAPATTI

23 Eylül 2015
Tweetle

AVRUPA mültecilerin geçişini engellemek için aldığı önlemleri hızla artırmaya devam ediyor.  Hırvatistan polisi göçün başladığı günden bu yana ilk kez sınırını Kuzey Avrupa'ya yönelik kaçak geçişlere kapattı.

Hırvatistan'ın aldığı bu kararla birlikte Almanya gibi Avrupa ülkelerine ulaşma hayaliyle yola düşen binlerce mülteci için hayat daha da zorlaştı. Sırbistan'dan Hırvatistan'a geçtikten sonra Hırvat polisince bloke edilen mülteciler insansız arazide sıkışıp kaldı. Yaklaşık 3000 mülteci ilermele imkanı verilmediği için Hırvatistan'ın Tovarnik köyüyle Sırbistan'ın Sid kasabası arasında beklemeye başladı. Hırvatistan'ın ikinci büyük geçiş noktası olan Kuzey'deki Bapska kasabasında da benzeri önlemleri devreye sokma hazırlığında olduğu konuşuluyor.  

Macaristan'ın güney sınırını geçişlere kapatmasının ardından Hırvatistan mültecilerin ana güzergahına dönüşmüştü.  Mültecilerin Avusturya'dan Almanya'ya ulaşmak için kullandığı tren yolu da geçen hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel'in verdiği talimat üzerine kapatılmıştı. Avusturya tren şirketi OeBB tarafından dün yapılan açıklamada Salzburg kentinden Almanya'ya çıkan hattın 4 Ekim'e kadar kapalı kalmasının da kesin olduğu belirtildi.  OeBB yetkilisi hattın kapalı kalmasına ilişkin kararın Alman yetkililer tarafından verildiğini söyledi.