Ahvaz saldırısı Paris'e misilleme

24 Eylül 2018
Tweetle

İran geçtiğimiz hafa güneybatıdaki Ahvaz kentinde düzenlenen askeri geçit töreni sırasında yaşanan 29 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla sarsılmıştı.

Saldırının ardından İran’ın ABD’yi, Avrupa devletlerini ve bölgedeki Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gibi devletleri suçlamıştı. Bazı Avrupa devletleri ve Arap ülkelerin elçilerine de nota verilmişti. 

İran’dan gelen bu açıklamalar akıllara 3 ay önce Paris’te son anda önlenen bombalı saldırıyı getirdi. Paris’te ABD ve Avrupa’dan kıdemli diplomatlar ver bakanların da katıldığı Halkın Mücahitleri örgütü tarafından düzenlenen bir toplantıya yapılmak istenen bir bombalı saldırının son anda önlendiği açıklanmıştı.

Fransa ve Avusturya güvenlik güçlerinin saldırı hazırlığındaki İran bağlantılı bir çifti gözaltına aldıkları duyurulmuştu. Bu gelişmenin ardından Fransa ve Avusturya İran’ı Avrupa’da saldırı girişiminde bulunmakla suçlamışlardı. Avusturya saldırıyla irtibatlı olduğunu iddia ettiği bir İranlı diplomatı da gözaltına almıştı.

İran ise suçlamaları reddetmekle birlikte ilgili ülkeleri İran’daki terörist örgütlere destek vermekle suçlamıştı. Bu karşılıklı suçlamaların ardından Tahran’ın Ahvaz saldırısından Batılı devletleri ve bölgedeki Arap müttefiklerini sorumlu tutması Ahvaz’da Paris’in misillemesi olabileceği ihtimalini akıllara getirdi.