ABD'DEN GÖRÜLMEMİŞ ÇEKİLME MAZERETİ: GEREKİRSE BİR HAFTADA GERİ DÖNERİZ

17 Ağustos 2015
Tweetle

Almanya'nın ardından ABD'nin de Türkiye'de Patriot Hava Savunma Sistemi'ni güncelleme için geri çekme kararı aldığı açıklandı. Türkiye ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada 'İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını bir hafta içinde Türkiye'ye geri getirmeye hazırdır' denildi.

ALMANYA'nın Kahramanmaraş'ta konuşlu Patriot Hava Savunma Birliği'ni geri çekeceğini açıklamasının ardından ABD de aynı kararı aldığını Türkiye'ye bildirdi. ABD'nin iki yıl önce Adana'ya konuşlandırdığı Patriot Füze Savunma Sistemi'ni çekme kararı iki ülke tarafından yapılan bir ortak açıklama ile duyuruldu. 
Açıklamada ABD'nin, görev süresi Ekim ayında sona erecek Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını 'mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türk hükümetine bildirdiği belirtildi.
'GEMİLERİMİZ AKDENİZ'DE'
Karar alınırken diğer ilgili müttefiklerle de danışıldığı belirtilerek 'ABD'nin ve NATO'nun Türkiye dahil Müttefiklerin savunulmasına olan taahhütleri bakidir' denildi. ABD'nin Doğu Akdeniz'de konuşlu Aegis gemilerinin Türkiye'nin hava savunmasını destekleyecek yeteneğe sahip oldukları ifade edildi. 
Patriotların modernizasyon çalışmaları için geri çekildiğine işaret edilen açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: 'Türkiye dahil müttefik ve ortakları koruyabilmeye ehil kalabilmesini teminen, bataryalar, kritik modernizasyon güncellemeleri için tekrar ABD'ye konuşlandırılacaklardır. Bu karar, ABD'nin küresel füze savunma mimarisinin gözden geçirilmesini takip etmektedir. Hava savunma yeteneklerini nasıl destekleyeneceği hususunda Türkiye'yle yakın çalışmaya da devam edilecektir. İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye'ye geri getirmeye hazırdır.' 

ALMANYA: TÜRKİYE'YE DESTEK SÜRECEK
Almanya´nın Türkiye´de konuşlu patriot sistemi ve askerlerini geri çekeceğini açıklamasının ardından ilk resmi açıklama Dışişleri Bakanı Fank Walter Steinmeier´den geldi. Steinmeier,"Almanya patriotların geri çekilmesinin ardından da Türkiye´yi Suriye sınırında desteklemeyi sürdürecek. Almanya´nın, Türkiye'nin güvenliğindeki sorumluluğu ve kararlılığı devam ediyor" dedi. Alman Dışişleri Bakanı, Türkiye´nin PKK´ya karşı yürüttüğü operasyonları da anlayışla karşıladığını söyledi. "Suriye´deki iç savaş, Türkiye´nin sınır bölgelerinde risk oluşturuyor. PKK güçleri de Türk güvenlik birimlerine saldırdı" diyen Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın uzlaşma konusunda önemli adımlar attığına işaret ederek 'Köprüler yakılmamalı' dedi.