ABD gazetesinden Malezya'da Başbakan'a 700 milyon dolarlık darbe girişimi

15 Temmuz 2015
Tweetle

ABD gazetesi Wall Street Journal'ın Başbakan Rezak hakkında ortaya attığı 700 milyon dolarlık yolsuzluk iddiası Malezya'yı karıştırdı. Rezak, hesabına havale edilen paradan haberi olmadığını söylerken, Malezya polisi sahte evrakla mali darbe teşebbüsü olduğu iddiasıyla soruşturma başlattı

MALEZYA'yı sarsan iddia ilk olarak 3 Temmuz tarihinde ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. Gazete haberinde Malezya Başbakanı Necib Rezak'ın danışma kurulu başkanlığını yürüttüğü yarı devlet fonu 1MDB'nin hesabından 700 milyon dolarlık usulsüz işlem yapıldığını yazdı. İddiaya göre söz konusu tutarın aktarıldığı hesap da Başbakan Necib Rezak'a aitti. 
Malezya polisi haberin hemen ardından olayla ilgili soruşturma başlattı. Ancak bir yandan Rezak'a rakipleri istifa için baskı yaparken Malezya polisinden de son derece şaşırtıcı bir açıklama geldi. Malezya Emniyet Genel Müdürü Hali Ebubekir, soruşturmada ülkeye ekonomik sabotaj yapıldığına dair şüphelerin de söz konusu olduğunu ve konunun araştırıldığını söyledi. Ebubekir, Malezya'ya yönelik mali sabotajın yanı sıra Başbakan Rezak iktidarının devrilmesinin de amaçlanmış olabileceğini belirtti. 
"SAHTE OLABİLİR"
Malezya Polis Şefi, merkez bankası personeli de dahil olmak üzere söz konusu belgeyi sızdırmış olmasından şüphelenilen herkesin soruşturulacağını söyledi. Ayrıca belgelerin sahte olup olmadığının anlaşılması için de detaylı bir inceleme yapılacak. Ebubekir "Bu belgeleri sızdırdığı veya sahte işlem yaptığı tespit edilen kim olursa olsun adalet karşısında sorumlu tutulacak" dedi. 
"DEVLETİN PARASINI ÇALMADIM"
Necib de daha önce yaptığı açıklamada, söz konusu hesabın kendisine ait olup olmadığını söylememişti. Ancak Başbakan Necib, hiçbir zaman devletin parasını kişisel menfaatleri için kullanmadığını belirterek olanları "siyasi sabotaj" olarak nitelemiş ve istifa çağrılarını da reddetmişti. 

PARTİSİ ARKASINDA
İktidardaki Ulusal Malay Partisi de Başbakan Necib'in arkasında olduğunu ve iddiaların sabotaj amaçlı olduğuna inandığını duyurmuştu.