2016'DA DÜNYA BUNLARI KONUŞACAK

02 Ocak 2016
Tweetle

Dünya 2016'ya pekçok umut ve korkunun gölgesinde girdi. Küresel terörle mücadele hızlanırken Avrupa'da yeni Breivik'lerin çıkması ihtimali de artıyor. 2016'ya dair soruları 'muhtemel' cevaplarıyla birlikte derledik...

SÜPER GÜCÜN YENİ LİDERİ TRUMP MI OLACAK?
Önümüzdeki 12 ay içinde ABD siyasetinin seyri, dünya gündemi açısından oldukça önem teşkil ediyor. Başkanık yarışında şimdilik iki isim dikkat çekiyor. Başkan Obama'nın doğal varisi kabul edilen, Demokrat Partili aday adayı Hillary Clinton, medyanın öne çıkardığı isimlerden.Ülkedeki müslümanlara ve yabancılara karşı ırkçı açıklamalarıyla gündem olan Cumhuriyetçilerin aday adayı Donald Trump'ın gittikçe popülarite kazanması, dünyada büyük endişeyle takip ediliyor. Başkan Barack Obama'nın halefi Kasım 2016'da belli olacak. 

DAEŞ GÖZÜNÜ MEGAKENTLERE DİKECEK 
2015 yılı, özellikle DAEŞ terör örgütünün tüm dünyada düzenlediği saldırıların gölgesinde geçti. 2016 DAEŞ'e karşı büyük misillemelerin yılı olacak. Uzun zamandır hazırlıkları yapılan Rakka ve Musul operasyonlarıyla örgüte ağır darbeler inecek. Uzmanlar 'DAEŞ Ortadoğu'da yaşayacağı zemin kaybını küresel ölçekli yeni saldırılarla telafi etmek isteyecektir' diyor. Dolayısıyla 2016 yılında Ankara ve Paris benzeri terör saldırılarının da artabileceği konuşuluyor.Tam da bu nedenle, terörizme karşı stratetejik işbirliğinin küresel ölçekte etkili olması, 2016 yılında tüm ülkelerin hedeflerinden biri olacak. 

YENİ BREİVİK'LER ÇIKABİLİR
Fransa'daki terör saldırıları ve Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan sığınmacılara dair yaşanan kriz, 2016'da da Avrupa gündeminin ön sıralarında yer alacak. Almanya'ya gelen sığınmacı sayısının 1 milyonu aşması ve bu akının 2016'da devam etmesi öngörülüyor. Bu ve benzeri gelişmelerin Avrupa Birliği'nde toplumsal yapıyı sarsaması, İslam karşıtı aşırı sağcı siyasi akımların güç kazanması ihtimal dahilinde. İslam karşıtı beyaz terörist Anders Behring Breivik'in 2011'de Norveç'te 77 kişiyi katletmesi gibi kitlesel kıyımların yaşanmasından endişe ediliyor.

'SİYAH ALTIN' KAOSU TETİKLEYEBİLİR
Yeni yıla petrol fiyatlarındaki düşüş damgasını vuracak. 2015'in sonunda varil başına 37 dolara doğru tekrar düşüş gösteren petrol fiyatlarının, 2016'da ekonomisi petrole bağımlı ülkelerde sosyal ve siyasi krizlere yol açabilir. Bunların başında da Rusya, Suudi Arabistan, Nijerya ve Cezayir gibi ekonomisi fosil tüketime dayalı devletler bulunuyor. 

EN BÜYÜK ORDU 2'NCİ VARYAG'LA GELİYOR
Geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleşen birçok olumlu gelişmeye rağmen, 2016 yılında bölgesel güvenliği istikrarsız hale getirecek faktörler bulunuyor. Güney Çin Denizi'nde Çin'in adacıklar oluşturmasına karşı çıkan Washington ile Pekin arasında zaman zaman artan gerilimin gelecek yıl da ABD açısından Asya'da öne çıkan konular arasında yer alması öngörülüyor. Bunun yanında 2016 yılında Çin, Varyag'dan sonra ikinci uçak gemisini de inşa etmeye başlayacak. Gemi, tamamen yerli teknoloji kullanılarak inşa edilecek. Pekin yönetimi bu yıl ilk kez ordusuna yurdışında operasyonlar düzenleme yetkisi verecek. Dünya ilk kez dünyanın sayıca en büyük ordusunun Ortadoğu gibi kriz alanlarında operasyonlar düzenlendiğine tanık olabilir. 

ESAD'LI VEYA ESAD'SIZ GEÇİŞ BAŞLAYACAK
2016'da Suriye krizinin aşılmasına yönelik adımlar atılması bekleniyor. Ocak 2016'da BM Güvenlik Konseyinin aldığı kararlar doğrultusunda barış müzakereleri başlayacak. 
Yeni yılda Suriye gündeminde, rejimle müzakere edecek muhalif heyetin belirlenmesi, müzakerelerin başlaması ve hazirana kadar geçiş hükümeti kurulması olacak. Geçiş hükümeti kurulurken uzun zamandır tartışılan 'Suriye'de geçiş Esad'lı mı Esad'sız mı olmalı?' sorusu da cevap bulmuş olacak. 

AB-TÜRKİYE İLİŞKİSİ KIBRIS'LA GÜÇLENEBİLİR 
Türkiye ile AB arasındaki üyelik görüşmeleri, 2016'da devam edecek. 17. faslın 14 Aralık'ta açılmasının ardından geriye kalan, "enerji", "yargı ve temel haklar", "özgürlük, adalet ve güvenlik", "eğitim ve kültür" ve "dış, güvenlik ve savunma politikaları" olmak üzere 5 faslın açılması konusunda AB ile müzakereler sürecek.
AB ile müzakerelerin önündeki en büyük engel olan Kıbrıs meselesi bu yıl çözülebilir. KKTC'de Mustafa Akıncı'nın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından mayıs ayında yeniden başlayan Kıbrıs müzakereleri, 2016 yılından çözüm bekliyor.Müzakere masasında tarafların anlaşmaya varması halinde Kıbrıs'ta ilkbaharda referandum yapılması olası gözüküyor. 

BAY SIZINTI DÖRT YIL SONRA ÖZGÜR KALACAK
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'nin, iki kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlandığı için gönüllü olarak sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ndeki esaretinin, İsveç ve Ekvador arasında kısa süre önce varılan ikili anlaşma sayesinde 2016'da bitmesi bekleniyor. ABD'ye gönderilmekten korktuğu için ifade vermekten kaçan Assange yeni yılda, sığındığı Londra büyükelçiliğinde ifade verecek. Bu sayede Assange'nin 3 yıllık esaretinin bitmesi bekleniyor. 

İSRAİL'LE NORMALLEŞME ANLAŞMASI
Senenin son çeyreğine damga vuran açıklamalar Türkiye-İsrail ilişkilerinin bu sene de normalleşmeye devam edeceğine işaret ediyor. İsrail, özürden sonra Gazze'ye ablukayı Türkiye için açarsa ve tazminat ödemeyi kabul ederse iki ülke ilişkileri 2010'daki Mavi Marmara katliamından sonra varılması beklenen yeni anlaşmanın da etkisiyle normalleşecek.

İRAN'IN KARAR YILI
Batı ile nükleer anlaşamaya varan İran'a yönelik yaptırımlar bu yıl sona eriyor. Buna karşılık İran'ın da bir karar vermesi bekleniyor. İran bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlanan Ortadoğu politikasında değişikliğe gitmezse bölgesel mücadele ve vekalet savaşları şiddetlenecek. Tahran yönetiminin kararı olumsuz olursa Batılı devletler de bölgedeki müttefiklerinin etkisiyle 2015'te aldıkları kararı gözden geçirme gereği duyabilirler.